The impact of negotiation role-play on the development of EFL preparatory class students' intercultural competence
Müzakere rol yapmanın İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin kültürlerarası yeterliliklerinin gelişimine etkisi
  1. Tez No: 831849
  2. Yazar: EMRE SOBACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE AVARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnternetin ve ulaşım sistemlerinin gelişmesiyle birlikte insanlar arasındaki etkileşim küresel olarak artmıştır. Bu gelişmeler sayesinde, dil öğrenenler yabancılarla anında iletişim kurabilmektedir; ancak, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) sınıflarında kültürlerarası yeterlilik oluşturmak için etkili kültürel aktivitelerin eksikliği nedeniyle bazen yabancılarla iletişim kurmakta zorluk çekmektedirler. Bu çalışmada, öğrencileri günlük hayata daha iyi hazırlamak ve bilişsel, duyuşsal ve davranışsal becerilerini geliştirmek için yenilikçi bir rol yapma aktivitesi tasarlanmıştır. Bu çalışma, tasarlanan müzakere rol yapma aktivitelerinin dil öğrenenlerin kültürlerarası yetkinlikleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. 2022-2023 bahar yarıyılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde iki hazırlık sınıfında öğrenim gören 12 hazırlık sınıfı öğrencisinin kültürlerarası yeterlilik düzeyleri üzerinde müzakereci rol yapma etkinliklerinin etkililiğini beş haftalık bir süreçte incelemek için yarı deneysel bir araştırma deseni uygulanmıştır. Deney grubu katılımcılarına müzakere rol yapma müdahaleleri uygulanmış, kontrol grubu katılımcılarına ise uygulanmamıştır. Öğrencilerin kültürlerarası yetkinlik düzeyini ve müzakere rol yapma etkinliğinin etkililiğini belirlemek için Chao (2014) tarafından geliştirilen kültürlerarası yetkinlik ölçeğinden (ICS) nicel veriler toplanmış ve gönüllü katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden ise nitel veriler sağlamıştır. Nicel veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilen nitel bulgular ise OneNote ve MAXQDA programları kullanılarak düzenlenmiş, kodlanmış ve kategorize edilmiştir. Araştırma sonuçları, müzakere rol yapma aktivitelerinin deney grubunun kültürlerarası yetkinliğini özellikle davranışsal, bilgi, kültürlerarası bilinç ve duyuşsal boyutlarda önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, müzakere rol yapma uygulamasının dil öğrenenlerin kültürlerarası yetkinliklerini artırma ve çok kültürlü bir toplumda barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of the internet and transportation systems, the interaction among people has increased globally. Thanks to these advances, language learners can instantly communicate with foreigners. However, they sometimes have difficulty communicating due to a lack of effective cultural activities to build intercultural competence in English as a Foreign Language (EFL) classes. An innovative role-playing activity was designed in this study to prepare learners for real-life situations better and foster their cognitive, affective, and behavioral skills. Hence, this study aimed to explore the impact of designed negotiation role-playing activities on the intercultural competence of language learners. A quasi-experimental research design was applied to analyze the effectiveness of negotiation role-play activities on the intercultural competence levels of 12 preparatory class students enrolled in two preparatory classes at Ondokuz Mayıs University in the 2022-2023 spring semester over a five-week period. The experimental group participants received negotiation role-playing interventions, while the control group participants did not. To determine students' intercultural competence level and the effectiveness of the negotiation role-play activity, quantitative data were collected through the intercultural competence scale (ICS) developed by Chao (2014), and semi-structural interviews with voluntary participants provided qualitative data. Quantitative data were analyzed with SPSS statistical software, and qualitative findings obtained through semi-structured interview questions were organized, coded, and categorized using OneNote and MAXQDA software. The findings showed that the negotiation role-playing intervention significantly improved the experimental group's intercultural competence, particularly in the behavioral, knowledge, intercultural consciousness, and affective dimensions. The results of this study demonstrated that negotiation role-playing has great potential to enhance the intercultural competence of language learners and promote peaceful coexistence in a multicultural society.