Structural analysis of reinforced concrete beams made of ultra-high performance concrete
Ultra yüksek performanslı betondan imal edilen betonarme kirişlerin yapısal analizi
- Tez No: 831851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR YALÇINKAYA, DOÇ. DR. ONUR MERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Microplane ve Menetrey Willam beton modelleri sırasıyla Bazant ve Gambarova'nın ve Menetrey Willams'ın doksanlı yıllardaki araştırma çalışmaları üzerine formüle edilmiştir. ANSYS'de bulunan bu sayısal modeller, ultra yüksek performanslı betonun (UYPB) yüksek basınç ve çekme dayanımını, çekmede deformasyon sertleşmesi etkisini, donatılı UYPB kirişlerin basınç ve çekme altında yumuşama özellikleri gibi üstün mekanik özelliklerini açıklar. Bu çalışmada, 180 mm genişliğinde, 270 mm derinliğinde ve 4000 mm uzunluğundaki dört adet çekme donatılı UYPB kiriş, yukarıda belirtilen beton modelleri kullanılarak ANSYS yazılımı ile incelenmiştir. Kirişler ANSYS programı ile eğilmede dört noktalı yükleme ve kesmede üç noktalı yükleme altında incelenmiştir. Kirişin uzunlamasına ve enine doğrultularındaki simetriden yararlanmak üzere dört noktalı yükleme için tam kirişin çeyrek geometrik kesit modeli değerlendirilmiştir. Üç noktalı yükleme için, simetri olmaması nedeniyle kirişin tam geometrik modeli dikkate alınmıştır. ANSYS sonlu elemanlar yazılımından elde edilen sonuçlar, donatılandırılmış UYPB kirişlerin eğilme ve kesme davranışını tahmin etme kapasitesini göstermek için önceki bir makalede elde edilen deneysel verilerle doğrulanmıştır. Karşılaştırmalar, ANSYS yazılımında oluşturulan beton modellerin, ön yükleme aşamasından betonun ezilmesine veya çatlak lokalizasyon modlarına kadar tüm yükleme aralığında UYPB kirişlerinin tepkisini yakalayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Microplane and Menetrey Willam concrete models are formulated on the research work of Bazant and Gambarova, and Menetrey Willams in the nineties respectively. These models are used in this thesis to predict how reinforced Ultra-High Performance Concrete (UHPC) beams will behave when subjected to flexural and shear dominant loadings. The numerical models are available in ANSYS, and they can simulate UHPC's extraordinary mechanical properties, such as high compression and tension strength, strain hardening, and softening behavior in compression and tension. In this research, four UHPC beams with dimensions of 180 wide by 270 deep by 4000 mm long with tensile reinforcements at the bottom were studied using the two cementitious composite models mentioned above with the ANSYS software. The beams were investigated under flexural four-point loading and shear three-point loading with the ANSYS program. A quarter-geometric section model of the full beam was considered for the four-point loading to take advantage of symmetry in the longitudinal and transverse directions of the beam. For the three-point loading, the full geometry model of the beam was considered only because of the lack of symmetry. The results from the ANSYS finite element software were validated with experimental data obtained in a previous article to show its capacity to predict the bending and shear behavior of reinforced UHPC beams. The comparisons of the results of both material models show that they can simulate the behavior of UHPC beams by using experimental load-deflection plots of the beam specimens and force-strain plots of the longitudinal tensile reinforcements in the sample beams.