Analytical investigation of corbels made of ultra high-performance concrete in precast reinforced concrete structures
Önüretimli betonarme yapılarda ultra yüksek performanslı betondan yapılan kısa konsolların analitik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 926092
  2. Yazar: ABDULRAHMAN SHABAAN MOSHREF MO ELZAINY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK CAN GİRGİN, DOÇ. DR. ÇAĞLAR YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ön üretimli betonarme yapılardaki beton konsollar, karmaşık gerilme koşulları altında genellikle kirişlerden kolonlara veya duvarlara dikey ve yatay yüklerin aktarılmasında kritik bir rol oynar. Bu nedenle, tasarımlarının, arızalanma veya önemli plastik deformasyon olmaksızın güvenli yük aktarımını sağlaması gerekmektedir. Normal Dayanımlı Beton (NDB) kullanılarak yapılan geleneksel konsollar geniş çapta incelenmiş olmasına rağmen, bu tür konsollar artan ağırlık, boşluklu yüzey oluşumu ve düşük kuvvet-yer değiştirme kapasitesi gibi sınırlamalar sergiler. Ultra Yüksek Performanslı Beton (UYPB) kullanımı, UHPC'nin olağanüstü mekanik özellikleri sayesinde kuvvet-yer değiştirme kapasitesini, sünekliğini ve dayanıklılığını artırarak konsolların yapısal performansını önemli ölçüde iyileştiren umut verici bir alternatif sunmaktadır. Bununla birlikte, nispeten yeni bir malzeme olan UYPB, literatürde yeterli deneysel veriye sahip değildir ve Sonlu Elemanlar (FE) analiz yazılımlarındaki mevcut malzeme modelleri genellikle bu malzemenin davranışını doğru şekilde tahmin edememektedir. Bu çalışma, LS-DYNA sonlu eleman yazılımındaki mevcut bir malzeme modelinin kalibrasyonu ve Moharrami ve Koutromanos (2016) tarafından önerilen üç eksenli bir beton modelinin FEMultiphys yazılımında uygulanması yoluyla UHPC konsolların sayısal analizini içermektedir. Ayrıca, UHPC konsollar için özel olarak geliştirilen bir çubuk ve düğüm modeli nihai kapasitesini hesaplamak için uygulanmıştır. Farklı modellerden elde edilen sonuçlar, bu analitik yöntemlerin güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete corbels in precast concrete structures are critical in transferring vertical and horizontal loads from beams to columns or walls, often under complex stress conditions. Therefore, their design must ensure safe load transmission without failure or significant plastic deformation. While traditional corbels made of Normal Strength Concrete (NSC) have been extensively studied, they exhibit limitations such as increased weight, honeycomb formations, and low force-displacement capacity. The use of Ultra-High-Performance Concrete (UHPC) offers a promising alternative, significantly enhancing the structural performance of corbels by improving their force-displacement capacity, ductility, and durability, thanks to UHPC's exceptional mechanical properties. However, as a relatively new material, UHPC lacks sufficient experimental data in the literature, and existing material models in Finite Element (FE) analysis software often fail to predict its behavior accurately. This study involved a numerical analysis of UHPC corbels by calibrating an existing material model in the LS-DYNA finite element software and implementing a triaxial constitutive concrete model proposed by Moharrami and Koutromanos (2016) within the FEMultiphys software. Furthermore, a strut-and-tie model developed specifically for UHPC corbels was implemented to calculate their ultimate capacity. The results from these different models are compared with experimental data to assess the reliability of these analytical methods.