Sıçanlarda rekombinant insan epidermal büyüme faktörü ile ön koşullandırmanın yağ grefti yaşayabilirliğine olan etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 831853
  2. Yazar: AYDIN ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KEÇECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Plastik estetik ve rekonstrüktif cerrahi pratiğinde doku hacminin arttırılmasında, skar düzeltilmesinde, vücut konturlarının şekillendirilmesinde ve vücut gençleştirme gibi alanlarda yağ greftleri sıkça kullanılmaktadır. Otolog yağ grefti uygulamalarının avantajları, kolay elde edilebilir olması, kolay uygulanması, tekrarlanabilir olmasıdır. Otolog doku olması nedeniyle doku yabancı cisim reaksiyonları ile karşılaşılmamaktadır (1,2). Her zaman hedeflenilen hacmin elde edilememesi, öngörülemeyen yağ grefti kayıplarının olması ise en büyük dezavantajlarıdır. Yapılan araştırmalara göre otolog yağ grefti uygulamaları sonrasında değişen oranlarda rezorbsiyonların olduğu izlenmiştir (3,4). Otolog yağ greftindeki adiposit yaşayabilirliğini artırmak için çok sayıda çalışmalar yapılmıştır (5). Fakat plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uygulamalarında kabul edilmiş standart bir uygulama henüz yoktur (3). Yağ grefti sağkalımını arttırmak için alıcı sahada neovaskülarizasyonu artırmak gerektiği düşünülmektedir (6). Epidermal büyüme faktörünün (EGF) neovaskülarizasyonu arttırarak otolog yağ grefti sağkalımını arttırdığı bilinmektedir fakat literatürde rekombinant insan epidermal büyüme faktörü (rhEGF) ile yapılacak olan ön koşullandırmanın otolog yağ greft yaşayabilirliğine olan etkisi üzerine çalışma yapılmadığı görülmüştür (6). Bu çalışmada literatürdeki sıçan modellerine uygun olarak yağ grefti uygulamasından 1 hafta önce interskapuler bölge dorsaline rhEGF uygulanarak yapılacak ön koşullandırmanın yağ greftinin yaşayabilirliğine olan etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 24 adet Wistar Albino cinsi olan ve ağırlıkları 300±50 gram olan erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak n=8 olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. 1. gruptaki sıçanların sağ inguinal bölgesinden alınarak hazırlanan tek parça halindeki 0.5 gr yağ grefti interskapuler bölge dorsalinde cilt altında hazırlanan poşa yerleştirildi. 2. gruptaki sıçanların interskapüler bölge dorsalinde cilt altına 0.5 cc rhEGF subkutan olarak uygulandıktan 1 hafta sonra sağ inguinal bölgeden hazırlanan 0.5 gr yağ grefti interskapuler bölgede cilt altında oluşturulan poşa yerleştirildi. 3. gruptaki sıçanların interskapuler bölge dorsalinde cilt altına 0.5 cc %0.9 serum fizyolojik subkutan olarak uygulandıktan 1 hafta sonra sağ inguinal bölgeden hazırlanan 0.5 gr yağ grefti interskapuler bölge dorsalinde oluşturulan poşa yerleştirildi. 3 grupta yer alan sıçanların yağ greftleri yerleştirildikten 8 hafta sonra cilt altı poşlardan çıkartılıp ağırlık ve hacimleri ölçüldü. Tüm gruplardaki deneklerin yağ greftlerinde normal adiposit varlığı, fibrozis, inflamasyon, vasküler yoğunluk, nekrozis, kist-vakuol oluşumu histopatolojik olarak incelendi. Hacim ve ağırlık karşılaştırması, histopatolojik verilerin değerlendirilmesi istatistiksel olarak yapıldı. Bulgular: 3 grup arasında deneklerden elde edilen yağ greftlerinin ağırlıkları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı (p=0,579). Histopatolojik verilerin istatistiksel analizinde kist-vakuol oluşumu, inflamasyon, normal yağ dokusu oran arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Project Title: Investigation of The Effect of Preconditioning With Recombinant Human Epidermal Growth Factor on Fat Graft Viability in Rats Introduction and Aim: In plastic aesthetic and reconstructive surgery practice, fat grafts are frequently used for tissue augmentation, scar regeneration, shaping of body contours and body rejuvenation. The advantages of autologous fat graft applications are easy availability, easy application and reproducibility. Since it is autologous tissue, tissue foreign body reactions are not encountered (1,2). The biggest disadvantages are that the targeted volume cannot always be obtained and unpredictable fat graft losses. According to studies, it has been observed that resorption occurs at varying rates after autologous fat graft applications (3,4). Numerous studies have been conducted to increase adipocyte viability in autologous fat grafts (5). However, there is not yet an accepted standard practice in plastic, aesthetic and reconstructive surgery applications (3). It is thought that neovascularization in the recipient site should be increased to increase fat graft survival (6). Epidermal growth factor is known to increase autologous fat graft survival by increasing neovascularization, but no study on the effect of preconditioning with recombinant human epidermal growth factor on autologous fat graft viability was observed in the literature. In this study, we investigated the effect of preconditioning with recombinant human epidermal growth factor on fat graft viability by applying recombinant human epidermal growth factor dorsal to the interscapular region 1 week before fat graft application in accordance with rat models in the literature. Materials and Methods: 24 male Wistar albino rats weighing 300±50 gr were used. The rats were randomly divided into 3 groups with n=8. In the 1st group, a single piece of 0.5 gr fat graft prepared from the right inguinal region of the rats was placed in a pouch prepared under the skin dorsal to the interscapular region. In the 2nd group, 0.5 cc of recombinant human epidermal growth factor was applied subcutaneously under the skin dorsal to the interscapular region of the rats. 1 week later, 0.5 gr of fat graft prepared from the right inguinal region was placed into the pouch formed under the skin in the interscapular region. In the 3rd group, 0.5 gr fat graft prepared from the right inguinal region was placed into the pouch formed under the skin in the dorsal part of the interscapular region 1 week after 0.5 cc 0.9% saline was applied subcutaneously under the skin in the dorsal part of the interscapular region. The fat grafts of rats in 3 groups were removed from the subcutaneous pouches 8 weeks after implantation and their weights and volumes were measured. The presence of adipocytes, fibrosis, inflammation, vascular density, necrosis, cyst-vacuole formation in the fat grafts of the rats in all groups were examined histopathologically. Weight comparisons and evaluation of histopathologic data were performed statistically. Results: When the weights of the fat grafts obtained from the subjects between the 3 groups were compared statistically, no significant difference was found (p=0.579). In the statistical analysis of histopathologic data, no statistically significant difference was found between cyst-vacuole formation, inflammation, normal adipose tissue ratio (p>0.05).