Sapanca Gölünde fitoplankton biyomasının ve birincil verimliliğinin dağılış ve mevsimsel değişimleri
  1. Tez No: 83186
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AYKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET SAPANCA GOLÜNDE FİTOPLANKTON BİYOMASININ VE BİRİNCİL VERİMLİLİĞİNİN DAĞILIŞ VE MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİ Sapanca Gölünün fitoplankton biyoması ve birincil verimliliğinin hesaplanması için Mayıs 1997 - Haziran 1998 arasında örnekler alındı. Çalışma kapsamında Sapanca Gölünde; sıcaklık, iletkenlik, ışık geçirgenliği, görünürlük, çözünmüş oksijen, besin tuzları, pH ve askıda katı madde tayinlari yapıldı. Fitoplankton biyoması klorofil-a ve partikül organik karbon ölçümleri ile hesaplandı. Birincil verimlilik 14-C metudu ile ölçüldü. Sınırlayıcı besin tuzlarını saptamak için laboratuvar şartlarında biyodeneyler yapıldı. Çalışmalar sonucu elde edilen bulgulardan göl suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri tartışıldı. Biyomas ve birincil verimliliğin zaman içinde derinlikle dağılımına göre; göl suyunun halen oligotrofik özellik taşıdığı, toplam fosfat ve organik madde de artış olduğu, sınırlayıcı besin elementlerinin azot ve fosfat olduğu sonucuna varıldı. Ara ara aşın mevsimsel alg çoğalmaları meydana gelişi, yüksek organik karbon içeriği gölün yakın zamanda oligo-mezotrofik duruma geçeceğinin işareti olarak kabul edildi. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEASONAL VARIATIONS OF THE PHYTOPLANKTON BIOMASS AND PRIMARY PRODUCTIVITY IN SAPANCA LAKE Seasonal variations of the phytoplankton biomass and primary productivity in Sapanca Lake. Phytoplankton biomass and primary productivity of Sapanca Lake were studied between May 1997 - June 1998. Physical properties (temperature, conductivity, light intensity, secchi disc depth), chemical properties (dissolved oxygen, nutrients, pH, total organic carbon, suspended solids) were measured in the water samples taken at two stations in water column. Phytoplankton biomass was estimated by means of, chlorophyll-a level and particulate organic carbon content'. Primary productivity was estimated by C-14 method. The limiting nutrients was determined by biossays using natural phytoplankton in the Lake. According the findings of the study, the Lake was found to be low in primary productivity and biomass; However nutrient levels were high than the results of previous studies. The Lake is still in oligotrophic state but occasional occurrence of the algal (cyanophyte) blooms which change water color and high total organic carbon content indicate that some changes into oligo-mesotrophic condition can be expected in near future. vm