Kur'ân'ın metinleşme sürecinde Tevbe Sûresi 128 ve 129. âyetlerin tespiti
Determination of the 128th and 129th verses of the Surah al-Tawba period in the textualization process of the Qur'an
  1. Tez No: 831862
  2. Yazar: FATIMA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AĞBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tevbe Sûresi 128 ve 129. âyetlerin Mushaf'a kaydı esnasında yaşanılan hadiseler ele alınmış ve bu olayların Tefsir ilminde açtığı problemler başlıklar altında incelenmiştir. İlgili âyetleri konu alan rivâyetlerin bazı mevzularda ihtilaf barındırması Kur'ân tarihi alanında birçok noktanın aydınlanmasını zorlaştırmış, belli başlı konuların problemli görülmesinde ve tartışılmasında temel etken olmuştur. Öncelikle bahsi geçen âyetlerle alakalı doğru bir analiz yapılabilmesi için ilgili ilk dört asır kaynaklarına ulaşılmaya çalışılmış ve adı geçen konu kişisel yorumlardan beri tutularak kaynaklardaki rivâyetlerle aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmadaki mevcut rivâyetler doğrultusunda problemli konular tespit edilerek ilgili âyetlerin hangi sıkıntılı konularda tartışma söz konusu olduğu başlıklar halinde verilmiştir. Her bir başlıkta ilgili rivâyetler gruplandırılarak konular bu hadisler ışığında ele alınmıştır. Rivâyetlerin ihtilaflı olması sarih bir kanaate ulaşmayı güçleştirse de otuz sekiz rivâyetin hangi bilgi üzerinde ittifak ettiği dikkate alınmış ve konu bu minvalde şekillendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The events experienced during the recording of the 128th and 129th verses of the Surah at-Tawba into the Mushaf were discussed and the problems that these events caused in the science of Tafsir were examined under the headings. The fact that the narrations about the related verses have conflicts on some issues has made it difficult to enlighten many points in the field of the history of the Qur'an, and has been the main factor in seeing and discussing certain issues as problematic. First of all, in order to make an accurate analysis of the aforementioned verses, it was tried to reach the sources of the first four centuries and the aforementioned subject was tried to be conveyed with the narrations in the sources by keeping it from personal interpretations. In line with the existing narrations in the study, problematic issues were determined and the related verses were given under the headings on which problematic issues were discussed. The related narrations were grouped under each heading and the subjects were discussed in the light of these hadiths. Although it is difficult to reach a clear opinion due to the fact that the narrations are controversial, it has been taken into account on which information thirty-eight narrations are agreed and the subject has been tried to be shaped in this way.