Kesikli prosesler için akıllı bir kontrol sisteminin geliştirilmesi
Development of an intelligent control system for batch processes
  1. Tez No: 83189
  2. Yazar: CENK ÜNDEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Kesikli Süreçler İçin Akıllı Birleşik Gözetim ve Denetim Dizgesi Geliştirilmesi Kesikli ve beslemeli kesikli süreçler düşük hacimli, yüksek ekonomik değeri olan ürünler üretiminde kullanılmaları açısından kimya endüstrisinde önemli rol oynarlar. Doğrusal olmayan ve karmaşık dinamik yapıları, sonlu üretimleri denetimlerini güçleştirir. Bu süreçlerin başarılı gözetim ve denetimi için çok değişkenli çok boyutlu istatistiksel analiz teknikleri önerilmiştir. Çok kademeli süreçlerden farmasötik tablet üretimi ve fermentasyon süreçlerinden penisilin üretimi olay çalışmaları olarak seçilmişlerdir. Çok değişkenli istatistiksel analiz çizimleri önemli gözetim ve denetim fonksiyonları olarak başarıyla uygulanmıştır. Çok boyutlu temel bileşen ayrışması ve çok boyutlu gizli yapılara yansıtma teknikleri hem çok kademeli süreçlerde hem de fermentasyon süreçlerinde sürecin normal ve bozukluk altındaki işletiminin gözetiminde etkili teknikler olarak belirlenmişlerdir. Geliştirilen sağlam istatistiksel modellerden elde edilen önemli gözetim bilgisi alan uzmanının da bilgisinin eklendiği G2 bilgi tabanlı dizgesi ile birleşik bir yazılım olarak penisilin fermentasyonu süreci için hazırlanmıştır. İstatistiksel çıkarım mekanizmasının üzerinde G2 bilgi tabanlı yazılımı bir üst zeka seviyesi olarak uzman bilgisini de kullanarak fermentasyon süreci üretim gözetimi ve bozukluk belirlemede başarıyla uygulanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Development of An Intelligent Control System For Batch Processes Batch and fed-batch processes play an important role in the chemical industry due to their low volume, high value products. Having finite duration, nonlinear behavior and complex dynamics these processes are very challenging as far as the controlling them is taken into consideration. Multivariable statistical analysis techniques have been proposed on successful monitoring and control of these processes. A multistage pharmaceutical tablet production and penicillin fermentation processes were chosen as two case studies. Multivariate control charts were implemented successfully as invaluable monitoring and control tools. Multiway principal component analysis and multiway projecton to latent structures techniques have been found as effective techniques on determining normal or abnormal behavior for both multistage and fermentation processes. Robust multivariable statistical models developed can be used as an integral part of a G2 knowledge-based system which includes the expert's knowledge as well. G2 knowledge- based system acts as an higher intelligence level on the supervision of both the knowledge-base coming from the area of expertise and the statistical inference. The hybrid knowledge-based system was also used to diagnose process faults introduced under different circumstances.