Bir mixer settler ekstraktöründe kütle transfer değerlerinin ve kademe etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of mass-transfer coefficients and stage efficiencies in a mixer-settler type extractor
- Tez No: 83190
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR DRAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET BtR MIXER - SETTLER EKSTRAKTÖRÜNDE KÜTLE TRANSFER DEĞERLERİNİN VE KADEME ETKİNLİKLERİNİN İNCELENMESİ Laboratuar ölçekli, 10 kademeden oluşan mixer-settler ekstraktörünün performansı 2-etil Butirik asit - su - Kerosen sistemi ile test edilmiş, 2-Etil Butirik asit,kerosen içinden su ile ekstrakte edilmiştir. Besleme konsantrasyonları ppm seviyelerindedir. Bu çalışmada kademe etkinliği ve kütle transfer hızı üzerine, değişik besleme oranlarının ve değişik besleme konsantrasyonunun etkileri incelenmiş, 1 1 ayrı çalışmada rafinat faz besleme hızı sabit tutulup, solvent miktarı değiştirilmiştir. Bütün kademelerin kısmi kademe etkinliği matematiksel yaklaşım metodu ile hesaplanmıştır. Elde edilen veriler, farklı özelliklere sahip 2 ayrı sistem, ( 2-Etil Heksanol - su - Etil alkol; Benzil alkol - su - Etil alkol ) ile yapılan test sonuçları ile mukayese edilmiştir. Ortalama kademe etkinlikleri 0.70-0.95 arasında değişmektedir. Hacimsel besleme oram 0.9 - 1 arasında ve âzlar arası yoğunluk farkının en az olduğu sistemde en yüksek kademe etkinliği elde edilmiş, kütle transfer yönünün önemli olmadığı gözlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF MASS - TRANSFER COEFFICIENTS AND STAGE EFFICIENCIES IN A MIXER - SETTLER TYPE EXTRACTOR Laboratory scale mixer - settler extractor performans characteristics were investigated with 2-Ethyl Butyric Acid - Water - Kerosene liquid-liquid system, where 2-Ethyl Butyric Acid is extracted from kerosene into water. Solute concantrations in feed range were in parts per million (ppm) and 1 1 different runs were performed Effect of stage efficiencies, recovery, mass-transfer rate and coefficients of varying feed flow rate, solvent to feed ratio were investigated in this study. Optimal efficiencies obtained at a flow ratio between 0.9 - 1. Obtained results were compared with two other liquid-liquid ternary systems run data which are Water - 2-Ethyl- 1- hexanol - Ethyl Alcohol and Water - Ben2yl Alcohol - Ethyl Alcohol. Average stage efficiency were obtained between 0.7 and 0.95. Highest average stage efficiency was found in the smallest density difference between phases while the smallest efficiency obtained in the highest density differences. vn