Dumluca (Divriği) demir sahasının yorumlanması
Interpretation of the Dumluca (Divriği) iron fild
- Tez No: 83188
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI ÖZET DUMLUCA (DİVRİĞİ) DEMİR SAHASININ YORUMLANMASI Dumluca civarının ilk genel jeolojisini [17] yapmıştır. Daha sonraları demir zuhur larının bulunması ile saha önem kazanmaya başlamıştır, ön raporu [15] hazırlanan sa hada daha sonra da sondaj verilerinden yararlanarak [27] detaylı bir jeolojik rapor oluş turulmuştur. Sahanın jeolojisi incelendiğinde, örtü tabakasını bazaltların oluşturduğu görülmek tedir. Çevre kayaç serpantin ve granittir. Cevher getirici kayaç ise siyenittir. Serpantin içinde düzensiz şekilde bulunan demir cevheri, genelde manyetit olup yer yer hematitdir. Manyetitin üst kısımları martitleşmiş(altere olmuş), alt kısımları ise daha masif(altere ol- mamış)tir. Demir cevherinin batıdaki sının boyunca, piritli ve yer yer serpantin katkılı olduğu görülmektedir. Sahadaki değerlendirme raporlarında, yalnızca jeolojik ve sondaj verileri baz alın mıştır. Oysa jeofizik verilerinin katkısıda sağlanarak gerçek bir jeolojik model üzerinde, daha sağlıklı bir değerlendirme sonucuna ulaşılabilirdi. Bu çalışmada, jt&ofizik gravite ve manyetik verileri de kullanılarak, demir sahası yorumlanmıştır. İlk önce süzgeç teknikleri kullanılarak anomalinin yanal ve derine doğru etkileri tespit edilmiştir. 50 m dalga boylu gravite ve magnetik yüksek geçişli süzgeç anomali haritaları incelendiğnde, güneyde demir cevherinin etkisi hiç görülmemesine rağmen, kuzeyde çok az bir etki görülmektedir. 50 m dalga boylu gravite ve magnetik alçak geçişli süzgeç haritaları incelendiğinde görülen anomalinin, demir cevherinden kaynaklandığı gözlenmiştir. 250 m dalga boylu gravite ve magnetik alçak geçişli süzgeç haritaları incelendiğinde, görülen rejyonal anomali, demir cevherinin etkisini içermemektedir. Rejyonal anomali, cevher getirici kayaç, siyenit ve çevre kayacı serpantinin etkisini içermektedir. 50 m - 250 m dalga boylu bant geçirimli süzgeç haritası ise, örtü tabakası ve cevher geti rici kayaç olan siyenitin (rejyonal) etkisini içermemektedir. Bant geçirimli süzgeç harita larında görülen anomali, tümüyle ile demir cevherinin etkisini içermektedir. Gravite haritasında, cevher anomalisi kuzey ve güney olmak üzere iki parçalı şekilde görülmektedir. Magnetik anomali haritası da gravite anomali haritasına çok benzemek tedir. Magnetik anomali haritasının, gravite anomali haritasına göre farkı, anomalinin kuzeye doğru incelerek devam etmesidir. Bunun nedeni ise çalışma sahasının en kuze yinde demir cevherinin, kalınlığı incelmesi ve yer yer yüzeylenmesidir. Süzgeçleme işleminden sonra demir cevherinin sınırları belirlenmiştir. Demir cev herinin yeraltındaki geometrisini bulmak için Güç Sepktrumu daha sonra da Tahvani yöntemi ile iki boyutlu modelleme yapılmıştır. Demir cevherinin yüzey derinliğinin bulunması amacıyla, gravite bouguer ve total magnetik haritalarından uygun kesitler alınarak tek boyutlu güç spektrumu uygulanmıştır. Batı - doğu yönünde gravite için dört (4) ve magnetik için de dört (4) olmak üzere top lam sekiz kesitte tek boyutlu güç spektrumu uygulanarak ortalama derinlikler hesaplan mıştır. Güç spektrumdan elde edilen demir cevherinin üst derinlikleri, sondaj verileri ile kıyaslandığında benzer sonuçlar vermiştir. Tahvani modellemesi için; batı - doğu yönlü üç kesitte modelleme yapılarak, demir cevherin düşey yönündeki uzanım geometrisi tespit edilmiştir. Batı - doğu model (Şekil: 3.24, 3.25, 3.26 ) kesitlerinden ayrıca, jeofizik, sondaj ve jeolojik verilerden yarar lanarak güney -kuzey yönlü iki kesit (Şekil: 3.27, 3.28) daha oluşturulmuştur. BöyleceVII demir cevherinin güney - kuzey yönündeki düşey uzanım geometrisi bulunmuştur. Batı - doğu ve güney - kuzey yönlü yapı kesitleri birlikte incelendiğinde, üç boyutlu yapı tasar lanabilir. Bu çalışmalar sonucunda, daha sağlıklı rezerv hesaplarının yapılmasına olanak sağlanmıştır. Bütün veriler ışığında, manyetit, az oranda da hematit içeren demir cevherinin top lam rezervi 6.800.000 ton olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT INTERPRETATION OF THE DUMLUCA (DİVRİ?İ) IRON ORE FIELD The general geology of the Dumluca area and its vicinity was performed by [17]. The area, later became important due to discovering the iron occurences. A detail geological report was prepared after completing of the preliminary report [15] of the area, by using the drilling data [27]. By covering surface layer seems to consist of basalts and congleomera! The associated rocks are serpentines and granites. The ore transporting rock seems to be siyenite. The Iron ore, randomly distributed within the serpentine is generally magnetite and is rarely hematite. The upper part of magnetite was altered to martite but the lower part as massive (not altered). It is observed that the iron ore seems to contain of pyrite and occassionally serpentine intercalations, along its western border. Only geological and drilling data were taken as basis in the evaluation reports of the field. While a better evaluation would be realized on a real geological model, if the geophysical data were provided. In this study, the iron mineralizations were delineated by using the gravity and magnetic data. Initally, with using the filtering techniques, the vertical and horizontal effects of the anomaly were determined. When 50 meter wave lengthened gravity and magnetic high pass filtered anomaly maps are observed, although iron are effect is seen at the north. When 50 meter wave lengthened gravity and magnetic low pass filtered anomaly maps are observed, the distinctive anomaly semms to be resulted from an iron ore. When 250 meter wave lengthened gravity and magnetig low pass filtered anomaly maps are observed, the observed regional anomaly seems to be resulted from the effect of the iron ore. The regional anomaly includes the effects of iron carrying rock syenite and the associated rock serpentine. But 50m - 250m wave lengthened band pass filtered map does not contain the regional effects of syenite which is the cover unit of the ore transporting rock. In the gravity map, the ore anomaly is seen as two-parted, one in the south and the other in the north. The magnetic anomaly map also resembles the gravity anomaly map very much. The difference of the magnetic anomaly map from the gravity anomaly map is that the anomaly thins out and continues towards the north. The reason of this seems that the thickness of iron ore becomes less and the iron outcrops at someplaces, in the northern part of the area. After the filtering process, the borders of iron ore were defermined, In order to find the underground geometry of the iron ore, firstly power spectrum, later Talwani methods were used do from two dimensional modelling. In order to determine the depth of the iron ore, by taking suitable cross sections from the gravity bouguer and total magnetic maps, one dimensional power spectrum was applied. The average depths are determined by the application of one dimensional, Power spectra to the total eight sections four for gravity and four for magnetic that are oriantated İn west-east direction. The comperison of the upper depths of iron ore that are obtaind from the Power spectra with the dirilling data yielded similar resu'v; For the Talwani modelling, a modelling in the three west- east directed cross sections a was performed and the vertical geometrical extension of the iron ore was determined. From the west- east model section (Figure: 3.24, 3.25, 3.26), and the geophysical, drilling and geological data, two south-north directed sections (Figure: 3.27,IX 3.28) were formed. Therefore, the vertical extension geometry of the iron ore within the south-north direction was obtained. When the west-east and the south-north directed structure sections are observed, a three dimensional structure can be constructed. As a result of these studies, it become passible to calculate much healthier reserve calculations. Under the light of the whole data, the total reserve of the iron ore containing magnetite and seme hematite were calculated as 6.800.000 tons.