Kur'an kıssalarında tekrar olgusu
The case of repetition in the facts of the Qur'an
  1. Tez No: 831891
  2. Yazar: ERTUĞRUL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kur'an-ı Kerîm, 23 yıl gibi bir zaman zarfında Hz. Muhammed'e peyderpey indirilmiştir. Bu süreçte özellikle tevhid, nübüvvet, ahiret gibi temel konular tekrar edilmiştir. Zira insanoğlunun unutma gibi bir zaafı bulunmaktadır. Bunun için ona söylenen veya anlatılan hayati meselelerin belli aralıklarla hatırlatılması gerekmektedir. Binaenaleyh Yüce Allah, önemli hususları kullarına iyice öğretmek ve kalıcı hale getirmek için tekrarları Kur'an'da bir metod olarak kullanmıştır. Kur'an'ın birçok yerinde kullanılan bu metodu peygamber kıssalarında da görmekteyiz. Kur'an'da bazı peygamberlerin kıssaları değişik surelerde birçok defa tekrarlanmıştır. Bu tekrarların Kur'an'da yer almalarının bazı sebepleri vardır. Araştırmada Kur'an'da aynı kıssanın farklı surelerde tekrar edilen ayetleri incelenmiş, bu surelerde yinelenen kısımların motamot bir tekrardan ibaret olmadığı ortaya konulmuştur. Herhangi bir kıssanın muhtelif surelerde tekrarlanan bölümü, hem lafzî hem de mana olarak diğer surelerdeki tekrarlarından bazı farklılıklar içermiştir. Ayrıca o kıssanın başka bir boyutuna dikkat çekildiği, bir yerde özet olarak temas edilen hadisenin diğer bir surede daha detaylı bir şekilde sunulduğu ve birbirlerini tamamladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Qur'an was revealed to Hz. It was revealed to Muhammad gradually. In this process, basic issues such as tawhid, prophecy and the hereafter were repeated. Humans have a weakness for forgetting. For this, it is necessary to remind him of the vital issues that are said or explained to him at regular intervals. Therefore, Almighty Allah has used repetitions as a method in the Qur'an in order to teach important issues to His servants and to make them permanent. We see this method, which is used in many parts of the Qur'an, in the stories of the prophets. The stories of some prophets in the Qur'an are repeated many times in different suras. There are some reasons why these repetitions are included in the Qur'an. In this study, these reasons are emphasized. However, the verses of the same story repeated in different suras in the Qur'an have been examined, and it has been revealed that the repeated parts in these suras are not just a literal repetition. The part of any story that is repeated in various suras has some differences from its repetitions in other suras, both literally and in meaning. In addition, it was seen that another dimension of that story was drawn attention, that the event, which was briefly touched upon in one place, was presented in more detail in another surah and they complemented each other.