Akdeniz Ortaçağ felsefesinde mizojini: Aurelius Augustinus'un eserlerinde kadın cinsiyetine ilişkin söylemlerinin feminist yazın eleştirisi aracılığıyla analizi
Misogyny in the mediterranean medieval philosophy: An analysis of st. Augustine's Arguments and expressions regarding female sex through feminist literary criticism
- Tez No: 831890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN KAYNAK ILTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Din, Felsefe, Western Linguistics and Literature, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Çağımızın hala en büyük sorunlarından biri olmaya devam eden mizojiniyi tanımlamak, tarihinin kayıp parçalarını bulmak ve özellikle topluma etki eden kişilerde hangi durumlarda ve ne ölçüde oluştuğunu saptayabilmek bu sorunu çözebilmek için bizlere gerekli veriyi sağlayacaktır. Bu amaçla çalışmamızda Akdeniz Ortaçağ'ının en önemli isimlerinden Augustinus'un tüm külliyatı mizojini perspektifinde değerlendirilmek üzere incelenmiş ve elde edilen sonuçlar çağının bu konuda belirleyici tüm unsurlarıyla karşılaştırılarak irdelenmiştir. Böylelikle mizojini tarihinde, tarih anlatısı içerisinde küçük ancak etki açısından büyük bir parçası ayrıntılarıyla sunulmuştur. Bu çalışma dört temel bölümden oluşmaktadır; Hristiyanlık ve Hristiyanlık felsefesi, kadın ve mizojini konularına ilişkin bir anlatının yer aldığı, konunun daha iyi anlaşılması için gerekli bilgi birikiminin aktarıldığı ve mizojini kuramlarından yola çıkarak bir kuram oluşturduğumuz birinci bölüm; Augustinus'un külliyatının kodlama, tema oluşturma ve sınıflandırma aşamaları sonrasında feminist yazın eleştirisiyle değerlendirildiği ve bu konuya ilişkin tüm verilerin yer aldığı ikinci bölüm; verilerin Augustinus'un yaşamının ve çağının biçimlendirici etkiye sahip her alanı—din, felsefe, tıp, kültür—içerisinde yeniden değerlendirildiği üçüncü bölüm; elde edilen tüm verilerin ve yapılan değerlendirmelerin ışığında Augustinus'un eserleri üzerinden onun mizojini tarihindeki yeri ve katkısının tartışıldığı sonuç bölümü. Çalışmanın sonunda anlaşılmıştır ki Augustinus çağının baskın kabullerini taşımakla birlikte Kutsal Kitap ve İsa'ya ters düşmeyecek ölçüde kimi konularda kadın yanlısı düşünceler sunsa da çoğunlukla mizojinist bir yaklaşım sürdürmüştür. Kadın yanlısı olduğu ileri sürülebilecek noktalarda ise pragmatist bir yaklaşım içerisinde olduğu görülmüştür. Bir sorunu çözebilmek için eyleme geçmeden önce sorunu bulmak, tanımlamak ve derinlemesine incelemek gereklidir. Bu çalışma da mizojini sorununu tanımlayıp derinlemesine incelemektedir. Ancak mizojini hem tarihsel hem de coğrafi anlamda oldukça geniş bir alanı kaplayan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda ise Akdeniz Ortaçağ'ının en önemli figürlerinden yalnızca birinin yazılı tüm görüşleri incelenmiştir. Akdeniz Ortaçağ'ının mizojini geçmişini derinlemesine ortaya koyabilmek adına, kullandığımız yöntemler tüm önemli figürlerin eserlerine ve bu figürlerin yetiştiği toplum ile çağın tüm alanlarına uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Defining misogyny, one of our era's biggest problems, discovering its history's missing pieces, and detecting in which circumstances and to what degree it appears in the works of especially leading figures would provide us with the necessary data for us to solve this problem. For this purpose, in our research St. Augustine's corpus, one of the leading figures of the Mediterranean Middle Ages, is examined by the perspective of misogyny, and the provided results are evaluated by comparing them with all his era's characteristic elements. Thus, a small piece in the accounts of history but a huge piece in respect to its effect is presented with its details in the history of misogyny. This study consists of four main sections: The first section where an account is presented concerning Christianity and Christian philosophy, women and misogyny, the necessary information is demonstrated in order to clarify the subject and a theory is offered based on present misogyny theories; second section where St. Augustine's corpus is evaluated by feminist literary criticism after the phases of coding, theme identification, and categorization and where all data is presented regarding this topic; third section where these data are re-examined and discussed within every aspect—religion, philosophy, medicine, culture—of St. Augustine's life and era that has a forming effect; and finally a conclusion section where St. Augustine's place in the history of misogyny and his contribution to misogyny are discussed in the light of all provided data, and their evaluation. At the end of the research, it is clear that St. Augustine has a misogynistic approach to the matters of the sexes, even though he presents pro-women ideas and arguments on some topics to the degree of not contradicting Sacred Scripture and Jesus while accepting the common prejudices of his era. His approach becomes a pragmatist one in cases that could be defined as pro-women. It is necessary to find the problem, define it, and examine it thoroughly before taking action in order to solve this very problem. This study defines and examines misogyny as a problem thoroughly. However, misogyny is a problem that has a huge scope both historically and geographically. Yet, in this study whole written arguments of only one of the leading figures of the Mediterranean Middle Ages. For the purpose of putting forward the misogynistic past of the Mediterranean Middle Ages, our methods should be applied to the works of all leading figures and all scopes of their society and era.