Psikososyal tehlikelerin belirlenmesi: Bir taş ocağı örneği
Identification of psychosocial hazards: An example of a quarry
  1. Tez No: 831896
  2. Yazar: GÖKMEN TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: KOPSOR (Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği), iş yerlerinde ruhsal riski yorumlamak için iyileştirilmiştir. KOPSOR ölçeğinin uzunluğuna göre farklı sürümleri bulunmaktadır. Bu çalışmada 69 sorudan oluşan 20 boyutlu orta uzunluktaki ölçek kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı maden çalışanlarının iş güvenliği riski psikososyal risk açısından incelenmektedir. Yöntem: alan çalışması tek bir iş yerinde 23.11.2021 ve 28.11.2021 tarihleri arasında maden işçileri üzerinde sürdürülmüştür. Katılımcıların değerlendirilmeye alınabilmesi için bütün cevapları vermesi gerekmektedir. Soruları tam cevaplamayan çalışanların anketleri dikkate alınmamıştır. Boyutların geçerliliği için doğrulayıcı faktör ve iç tutarlılık Cronbach's Alfa değeri ölçülmüştür. Ölçek içerisinde yer alan maddelerin tavan ve taban etkilerinin, yüzdeleri bulunarak analiz edilmiştir. Bulgular: tek iş yerinde yapılan çalışmada, işçilerin çoğu katılmayı kabul etmiştir. Anket cevaplarına göre toplam 91 çalışanın katılımı değerlendirilmiştir. Ölçek sorularını yarım bırakan katılımcıların değerlendirilmesi dikkate alınmamıştır. Çalışmaya ait verilerin %86,6'sı erkek çalışan, %13,2'si kadın çalışan katılımcılardan oluşmaktadır. İç tutarlık alfa sayısına göre ölçeğin yeterliliği ve güvenirliği yüksek çıkmıştır. Yapısal Eşitlik Modelleme (YEM) tekniği kullanılarak psikososyal riskleri değerlendirilmiştir. Sonuç: bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre maden çalışanlarının iş alanında kendini geliştirmesi ve eğitiminin yetersiz olduğu için iş güvenliğine uymakta güçlük çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The KOPSOR (Copenhagen Psychosocial Risk Assessment Scale) has been improved to interpret mental risk in the workplace. There are different versions of the KOPSOR scale according to its length. In this study, a 20-dimensional medium-length scale consisting of 69 questions was used. The aim of this study is to examine the occupational safety risk of the employees and the accident costs. Method: The field study was carried out in a single workplace between 23.11.2021 and 28.11.2021. Participants must provide all answers in order to be considered. Surveys of employees who did not fully answer the questions were not taken into account. Confirmatory factor and internal consistency Cronbach's Alpha value were measured for the validity of the dimensions. The ceiling and floor effects of the items in the scale were analyzed by finding the percentages. Results: in a single workplace study, most of the workers agreed to participate. The participation of a total of 91 employees was evaluated according to the survey answers. The evaluation of the participants who left the scale questions unfinished was not taken into account. 86.6% of the data of the study consists of male employees and 13.2% of female employees. The adequacy and reliability of the scale were found to be high according to the internal consistency alpha number. Conclusion: According to the findings obtained from this study, employees have difficulty in complying with occupational safety due to insufficient self-development and training in the workplace.