Investigation of the possible effects of autonomous vehicles on urban uses
Sürücüsüz karayolu taşıtlarının kentsel kullanımlara olası etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 831899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ EVREN ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gelişen teknoloji, ulaşım sistemlerinin bileşenlerini ve altyapısını olduğu kadar vatandaşların yaşam kalitesini de etkilemektedir. Ulaşım sistemindeki yenilikler, tarih boyunca kent formunu etkilemiştir ve kentsel arazi kullanımı, kentsel yaşam kalitesi, çevre sorunları gibi birçok konu ile doğrudan/dolaylı ilişki içindedir. Günümüzde özellikle büyükşehirlerde trafik sıkışıklığı, hava/gürültü kirliliği gibi ulaşım kaynaklı sorunlar ve seyahat sürelerinin artması nedeniyle yaşam kalitesinde düşüş gözlemlenmektedir. Yakın zamanda piyasaya çıkması planlanan sürücüsüz karayolu taşıtları, ulaşım kaynaklı sorunlara çözüm potansiyeli taşımaktadır ve şehir içi mobilitede devrim yaratması beklemektedir. Çalışmalar sürücüsüz karayolu taşıtlarının trafik, çevre ve güvenlik üzerindeki etkilerini araştırırken, kent üzerindeki etkileri daha az araştırılmış durumdadır. Alsancak/İzmir çalışma alanı olarak belirlenmiş ve PTV VISSIM yazılımının modelleme için kullanıldığı bu çalışmada AV'lerin mekansal etkilerine odaklanmış ve kentin geleceği hakkında tahminlerde bulunmuştur. Farklı penetrasyon oranlarını, otonom toplu taşıma hizmetlerini, toplu taşımaya alternatif olarak sürücüsüz karayolu taşıtları, sürücüsüz karayolu taşıtları için özel şeritleri ve potansiyel kentsel alan kazanımlarını değerlendirmek için beş senaryo geliştirilmiştir. Sonuçlar, sürücüsüz karayolu taşıtlarının ulaşım sorunlarına iyileştirmeler sunabileceği ancak tek başına tam bir çözüm olamayacağını, çünkü etkinliklerinin operasyonel stratejilere bağlı olduğunu göstermektedir. Otonom toplu taşıma, ana yollardaki tıkanıklığı azaltabilir, ancak sürücüsüz karayolu taşıtları mevcut toplu taşıma hizmetlerinin yerini almamalıdır. Özel şeritler ulaşım ağını olumsuz etkileyebilirken, sürücüsüz karayolu taşıtlarının yaygınlaşması kent merkezlerinde yeni alanların kazanılmasını sağlayabilir. Sürücüsüz karayolu taşıtlarının kentsel yayılma, yüksek arazi değerleri, yapılaşma baskısı ve artan ulaşım talebi gibi sorunları şiddetlendirmek yerine uygun politikalar ile mevcut kentsel sorunların iyileştirilmesi için kullanılması hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Developing technology affects the quality of life of the citizens as well as the components and infrastructure of transportation systems. Innovations in the transportation system have affected the form of the city throughout history and are in direct/indirect relationship with many issues such as urban land use, urban life quality, and environmental problems. Today, especially in metropolitan cities, a decrease is observed in the quality of life due to transportation-related problems such as traffic congestion, air/noise pollution, and increase in travel times. Autonomous vehicles (AVs), which are planned to be launched soon, are a solution to transportation-related problems and are expected to revolutionize urban mobility. While studies have explored AVs' effects on traffic, environment, and safety, their impact on the city itself remains less explored. This study focused on the spatial implications of AVs and made predictions about the future of the city, with the Alsancak/İzmir as the study area, and PTV VISSIM software being used for modeling. Five scenarios were developed to assess different penetration rates, autonomous public transportation (APT) services, alternative to public transportation (PT), special lanes, and potential urban area gains. Results show that AVs can address transportation issues but aren't a complete solution because their effectiveness depends on operational strategies. APT can alleviate congestion on main roads but AVs shouldn't replace existing services. Special lanes may adversely impact the transportation network while using AVs can ensure creating new city center areas. Proper policies are vital to ensure that AVs improve cities instead of exacerbating problems like urban sprawl, high land values, housing pressure, and increased transportation demand.