Engelli kadınların sosyo-kültürel sorunlarının incelenmesi: Giresun ili örneği
An investigation of socio-cultural problems of disabled women in Giresun province
- Tez No: 831917
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı; toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gören engelli kadınların hem kadın olmalarından hem de engelli olmalarından doğan sosyo-kültürel sorunlarının incelenerek, ayrımcılıkla mücadelede gerekli önlemlerin alınması ve sosyal politikalarda iyileştirilmelerin yapılarak toplumda daha eşit, daha adaletli ve daha barışçıl bir çevrenin yaratılmasına katkı sağlamaktır. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktır. Birinci ve ikinci bölüm kavramsal çerçevenin belirlediği konu başlığı ile ilgili kavramların literatüre göre açıklanmasıdır. Birinci bölüm“Engelli Olmak, Engelli Grupları ve Engelli Kadınların Toplumdaki Yeri”, ikinci bölüm“ Engelli Kadınların Sosyo-Kültürel Çevrede Yaşadıkları Sorunlar”ve üçüncü bölüm“Engelli Kadınların Sorunlarının Değerlendirilmesi: Giresun İli Araştırma”. Üçüncü bölümde, engelli kadınların toplumsal hayatta ve çalışma hayatında karşılaştıkları cinsiyet ayrımcılığının mevcut durumunu tespit etmek için bir nitel araştırma yapılmıştır. Verilerin toplanmasında hazırlanan görüşme sorularında, detaylı bilgi almak için“derinlemesine görüşme/mülakat”tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın kapsamında engelli kadınlar olup uygun örnekleme metodu ile Giresun ilinde (Merkez) çevresinden seçilen kişilerden oluşturulmuştur. Toplanan veriler analizinde içerik analiz ile bulgular elde edilmiştir. Son bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to contribute to the creation of a more equal, more just and more peaceful environment in the society by examining the socio-cultural problems of disabled women who see gender discrimination arising from both being women and being disabled, taking necessary measures to combat discrimination and making improvements in social policies. Our research consists of three parts. The first and second parts are the explanation of the concepts related to the subject title determined by the conceptual framework according to the literature. The first part is“Disability, Types of Disability and the Place of Disabled Women in Society”, the second part is“The Problems of Disabled Women in the Socio-Cultural Environment”and the third part is“Evaluation of the Problems of Disabled Women: Giresun Province Research”In the third part, in order to determine the current situation of gender discrimination faced by women with disabilities in social and working life, the qualitative interview technique and the“in-depth interview/interview”type were applied to get detailed information about the interview questions prepared in the collection of data. Within the scope of the research, there are disabled women and it was formed from people selected from the familiar and familiar environment in Giresun province (Center) with the appropriate sampling method. In the analysis of the collected data, the findings were obtained by describing the content with analysis. In the last section, conclusions and recommendations are included.