Kamu spor teşkilatlarında entelektüel sermaye ve eleştirel düşünce ilişkisi
The relationship between intellectual capital and critical thought in public sports organizations
- Tez No: 831918
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu spor teşkilatı olan Gençlik ve Spor Bakanlığının çeşitli kademelerinde ve spor federasyonlarında görev yapan spor yöneticilerinin entelektüel sermaye ve eleştirel düşünce düzeylerini belirleyerek, bu kavramlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve demografik değişkenlere göre karşılaştırmalarını yapmaktır. Bu kapsamda, kamu spor teşkilatlanması, entelektüel sermaye ve eleştirel düşünce kavramları ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve bu konular Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilişkilendirilerek incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular ile alanyazındaki benzer araştırmalar tartışılarak sonuç ve öneriler sunulmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu, Subramaniam ve Youndt (2005) tarafından geliştirilen, Özdemir ve Taşçı (2017) tarafından Türkçe'ye çevrilen Entelektüel Sermaye ölçeği ile Özgenel ve Çetin (2018) tarafından geliştirilen Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri ölçeği kullanılmıştır. 305 spor yöneticisinin katılım sağladığı bu araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 24 paket programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan testler sonucunda demografik değişkenlere göre entelektüel sermaye ve eleştirel düşünme alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların entelektüel sermaye ölçeği genel puanları ile eleştirel düşünme ölçeği genel puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken, entelektüel sermaye ve eleştirel düşünme ortalama değerlerinin ortanın üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the intellectual capital and critical thinking levels of sports managers working at various levels of the Ministry of Youth and Sports, which is a public sports organization, and to make comparisons according to demographic variables. In this context, the concepts of public sports organization, intellectual capital and critical thinking were discussed in detail and these issues were examined in relation to the Ministry of Youth and Sports. Results and suggestions are presented by discussing the findings obtained as a result of this study and similar studies in the literature. Personal information form, Intellectual Capital scale developed by Subramaniam and Youndt (2005), translated into Turkish by Özdemir and Taşçı (2017) and Marmara Critical Thinking Tendencies scale developed by Özgenel and Çetin (2018) were used in the research. The data obtained as a result of this research, in which 305 sports managers participated, were analyzed with the SPSS 24 package program. As a result of the tests applied, it was determined that there were statistically significant differences between intellectual capital and critical thinking sub-dimensions according to demographic variables. In addition, while there was no statistically significant relationship between the participants' intellectual capital scale general scores and critical thinking scale general scores, it was seen that the mean values of intellectual capital and critical thinking were above the middle.