Suriyeli sığınmacıların maneviyat düzeyi ile sosyokültürel uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the level of spirituality and the socio-cultural adaptation of syrian refugees
- Tez No: 831921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Suriyeli sığınmacıların maneviyat düzeyi ile sosyokültürel uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu iki değişkenin hangi demografik özelliklere göre farklılaştığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerinin toplanmasında Şirin tarafından geliştirilen Maneviyat Ölçeği, Yalçın tarafından Arapçaya uyarlanan Sosyokültürel Uyum Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ilinde ikamet eden, Türk Kızılay Toplum Merkezi faydalanıcısı olan, 18 yaş üzeri Suriyeli sığınmacılar olarak kabul edilmiştir. Türk Kızılay Ankara Toplum Merkezi aracılığıyla, Ankara ilinde ikamet eden 18 yaş üzeri 212 Suriyeli sığınmacıdan veriler toplanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sosyokültürel uyum ile maneviyat arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Maneviyat ve sosyokültürel uyum puanları ile cinsiyet, çalışma durumu, eğitim düzeyi, Türkiye'de bulunma süresi arasında anlamlı bir ilişki olduğu ancak medeni durum ve yaş arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the spirituality level of the Syrian refugees and their sociocultural adaptation and to determine which demographic characteristics these two variables differ according to. The relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The Spirituality Scale developed by Şirin, the Sociocultural Adaptation Scale adapted to Arabic by Yalçın and the demographic data form were used to collect the data. The population of the research was accepted as Syrian refugees over the age of 18, residing in Ankara, beneficiaries of the Turkish Red Crescent Community Center. Through the Turkish Red Crescent Ankara Community Center, data were collected from 212 Syrian refugees over the age of 18 residing in Ankara. The collected data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 25 package program. As a result of the analyzes, it was determined that there is a positive and significant relationship between sociocultural adaptation and spirituality. It was found that there was a significant relationship between spirituality and sociocultural adaptation scores and gender, employment status, education level, and length of stay in Turkey, but there was no significant relationship between marital status and age.