Sınıf öğretmenlerinin bilgi okuryazarlıkları ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişki
Related between classroom teachers' information literacy and 21st century teaching skills
- Tez No: 831935
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin bilgi okuryazarlıkları ve 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişkinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma türlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Bolu ili Merkez ilçesindeki 18 farklı ilkokuldan 203 sınıf öğretmeniyle yürütülmüştür. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak“Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin bilgi okuryazarlıklarının ölçeğin bilgiyi kullanmada etik ve yasal düzenlemeler boyutunda“çok yüksek”, ölçeğin toplamında ve diğer alt boyutlarında“yüksek”düzeyde olduğu bulunmuştur. Araştırmada kullanılan diğer ölçeğe göre sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri, ölçeğin yönetsel beceriler ve onamacı beceriler boyutunda“çok yüksek”; ölçeğin toplamında ve diğer alt boyutlarında ise“yüksek”düzeyde olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin bilgi okuryazarlıkları ve 21. yüzyıl öğreten becerileri; cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenine göre farklılık göstermemektedir. Öğrenim durumu değişkenine göre ölçeklerin bazı boyutlarında lisansüstü mezunu öğretmenler lehine farklık görülmüştür. Bilgi okuryazarlığı ölçeği ve 21. yüzyıl öğreten becerileri ölçeği arasında“orta düzeyde”pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between primary school teachers' information literacy and 21st century teaching skills. The relational survey model, which is one of the quantitative research types, was used in the study. The study was carried out with 203 classroom teachers from 18 different primary schools in the central district of Bolu province in the second term of the 2021-2022 academic year. In the research,“Information Literacy Scale”and“The 21st Century Teacher Skills Scale”was used. As a result of the research, it was found that the information literacy of the classroom teachers was“very high”in the ethical and legal regulations dimension of the scale, and“high”in the total and other sub-dimensions of the scale. According to the other scale used in the research, classroom teachers' 21st century teaching skills were“very high”in terms of managerial skills and affirmative skills; It was observed that the scale was at a“high”level in the total and other sub-dimensions of the scale. Information literacy and 21st century teacher skills of classroom teachers; does not differ according to gender, age and professional seniority. According to the variable of educational status, there was a difference in favor of graduate teachers in some dimensions of the scales. There is a“moderate”positive and significant relationship between the information literacy scale and the 21st century teacher skills scale.