Özel okul öğretmenlerinin eğitim programı okuryazarlığı, epistemolojik inançları ve bireysel yenilikçilik düzeylerinin incelenmesi
Examination of private school teachers' levels of educational program literacy, epistemological beliefs, and individual innovativeness
  1. Tez No: 662366
  2. Yazar: AYŞE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
21. yüzyıl becerilerine sahip olan bireyler her durumda gerekli bilgilere erişebilen, sorunları çözebilen, etkili iletişimi sürdüren ve yeniliklere açık olan kişiler olmak durumundadır. Bunlar yenilikçi bireylere ait özelliklerdir. İnternet teknolojileri, bilgi ve iletişim teknolojileri hızla gelişmektedir ve bu gelişme eğitim programları dâhil birçok alanda yenilikler sunmaktadır. Öğretmenlerin gelişmekte olan bu teknolojilerin benimsenmesi, öğrenilmesi ve aktarılmasında önemli rolleri vardır. Bu araştırmanın amacı özel okullarda çalışan öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlık düzeyi ile epistemolojik inançları ve bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadıklarını incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Örneklem 35 farklı ilde özel okullarda görev yapan toplam 419 (%67,5 kadın, %32,5 erkek) öğretmenden oluşmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu, bireysel yenilikçilik ölçeği, epistemolojik inançlar ölçeği ve eğitim programı okuryazarlığı ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin bir konuyu öğrenmek için bilgi edinerek o alandaki otoritelerin sorgulanması gerektiğine ve çaba göstermenin önemli olduğuna dair inanç eğilimleri yüksek düzeyde bulunmuştur. Ancak, yeteneğin kalıtsal bir özellik olarak doğuştan gelmesi ve sabit olması ve bilginin mutlak, kesin ve değişmez olduğuna dair inançlarının kararsızlık düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin bireysel yenilikçilik ortalama puanları sorgulayıcı ve öncü kategorileri sınırındadır. Büyük çoğunluk öncü (%35,8) ve sorgulayıcı (%45,8) kategorilerinde sınıflandırılmıştır. Katılımcıların eğitim programları okuryazarlıkları yüksek düzeydedir. Erkek öğretmenlerin yeteneğin doğuştan geldiğine, sabit olduğuna ve öğrenmede çabanın önemli olduğuna dair inançları kadın öğretmenlerden daha yüksektir. Aynı şekilde, eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin bu inançları ve eğitim programları okuma düzeyleri diğer fakültelerden mezun olan öğretmenlerden daha yüksektir. Bilginin kesin olması ve değişmezliğine olan inanç yaşa ve öğretmenin eğitim durumuna göre değişmektedir. Öğrenmede çabanın önemine dair inanç ve eğitim programı okuryazarlığı branşa göre farklılaşmaktadır. Yeteneğin doğuştan geldiğine dair inanç ve bireysel yenilikçilik çalışma saati değişkenine göre farklılaşmaktadır. Epistemolojik inançlar öğretmenlerin mesleki kıdemlerine göre farklılaşmaktadır. Öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeyleri ile eğitim programları okuryazarlıkları düzeyleri arasında orta şiddette doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Epistemolojik inançların bireysel yenilikçilik ile birlikte öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlıklarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Her iki değişken birlikte eğitim programı okuryazarlığındaki varyansın yüzde 27'sini açıklamaktadır. Öğretmenlerin sahip oldukları inançların onların pratikteki uygulamaları üzerine etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals with 21st century skills are those who can access necessary information in any situation, solve problems, maintain effective communication and are open to innovation. These are the characteristics of innovative people. Internet technologies, information and communication technologies are developing and this development offers innovations in many fields including education programs. Teachers have an important role in adopting, learning and transferring these emerging technologies. The aim of this study is to examine the relationship between the curriculum literacy level of teachers working in private schools and their epistemological beliefs and individual innovation levels, and whether these variables differ according to some demographic characteristics. The sampling of this relational survey model research was determined by simple random sampling technique. The sample consists of 419 teachers (67.5% female, 32.5% male) working in private schools in 35 different cities. The data were obtained by using the personal information form, the individual innovativeness scale, the epistemological beliefs scale and the curriculum literacy scale. Descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation and multiple regression analysis techniques were used to analyze the data. Teachers' beliefs about the importance of effort in learning and that the authorities in that field should be questioned are high. However, the belief that ability is innate and stable as a hereditary trait and their beliefs that knowledge is absolute, precise and unchanging is at the level of indecision. The individual innovativeness average scores of the teachers are within the limits of early majority and early adopters categories. The vast majority are classified in early adopters (35.8%) and early majority (45.8%) categories. Teachers' curriculum literacy levels found to be very high. The beliefs that ability is innate and stable and that effort is important in learning is higher in male teachers than female teachers. Likewise, teachers who graduated from education faculties have higher levels of curriculum reading level than teachers graduated from other faculties. The belief in the accuracy and stability of knowledge varies according to the age and the education level of the teacher. The belief in the importance of effort in learning and curriculum literacy differ according to the subject matter of teachers. The belief that talent is innate and individual innovation varies according to the working hour variable. Epistemological beliefs differ according to the professional seniority of teachers. A moderate linear relationship was found between the individual innovativeness levels of the teachers and their curriculum literacy levels. Together, epistemological beliefs and individual innovativeness are a significant predictor of curriculum literacy. Two variables together explain 27 percent of the variance in curriculum literacy. Beliefs of teachers have an impact on their practical applications.