Üniversite öğrencilerinde romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, siber flört istismarı, ilişki öz yeterlik inancı ve bilişsel duygu düzenleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles in romantic relationships, cyber dating abuse, relationship self-efficacy beliefs, and cognitive emotion regulation skills in university students
  1. Tez No: 831943
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üniversite öğrencileriyle yürütülen bu tez çalışmasında romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, siber flört istismarı, ilişki öz yeterlik inancı ve bilişsel duygu düzenleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve romantik ilişkilerde bağlanma stilleri ve siber flört istismarı arasındaki ilişkide ilişki öz yeterlik inancı ve bilişsel duygu düzenleme becerisinin aracı rollerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Romantik ilişki içerisinde olan 18-30 yaş arası 399 üniversite öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri- II (YIYE-II), Siber Flört İstismarı Ölçeği, İlişki Özyeterlik İnancı Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği bu tez çalışmasının veri toplama araçlarıdır. Romantik ilişkisi olan üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilen bu tez çalışmasında erkeklerin kadınlara göre daha fazla siber flört istismarı uyguladığı ve siber flört istismarı mağduriyeti yaşadığı; siber flört istismarı mağduriyetinin siber flört istismarı uygulamayı yordadığı; romantik ilişkilerde kaygılı bağlanma stili ve siber flört istismarı uygulama arasındaki ilişkide ilişki öz yeterlik inancının tam aracı rolü olduğu; kaygılı bağlanma ve siber flört istismarı mağduriyeti arasındaki ilişkide ilişki öz yeterlik inancının tam aracı rolü olduğu; kaçıngan bağlanma ve siber flört istismarı mağduriyeti arasındaki ilişkide ilişki öz yeterlik inancının kısmi aracı rolü olduğu; kaygılı bağlanma stili ve siber flört istismarı uygulama arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme becerisinin kısmi aracı rolü olduğu; kaçıngan bağlanma ve siber flört istismarı mağduriyeti arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme becerisinin tam aracılık etkisi olduğu bulguları edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study conducted with university students, it is aimed to examine the relationship between attachment styles in romantic relationships, cyber dating abuse, relationship self-efficacy belief, and cognitive emotion regulation skills and to examine the mediating roles of relationship self-efficacy belief and cognitive emotion regulation skill in the relationship between attachment styles in romantic relationships and cyber dating abuse. 399 university students between the ages of 18-30 who are in a romantic relationship constitute the sample of the research. Sociodemographic Characteristics and Data Form, Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), Cyber Dating Abuse Questionnaire, Relationship Self-Efficacy Scale and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire are the data collection tools of this thesis study. In this thesis study conducted with university students who have a romantic relationship, it was found that men use more cyber dating abuse than women and experience cyber dating abuse victimization; it predicts cyber dating abuse; relationship self-efficacy belief has a mediating role in the relationship between anxious attachment style and cyber dating abuse in romantic relationships; the relationship between anxious attachment and victimization of cyber dating abuse is the full mediating role of self-efficacy belief; that self-efficacy belief has a partial mediating role in the relationship between avoidant attachment and cyber dating abuse victimization; that cognitive emotion regulation has a partial mediator role in the relationship between anxious attachment style and cyber dating abuse; It was found that cognitive emotion regulation skill has a full mediator effect on the relationship between avoidant attachment and cyber dating abuse victimization.