Manyas Gölü Phragmites australis (su sazı) toplulukları üzerinde yaşayan diyatomelerin mevsimsel değişimleri
The Seasonal changes of diatoms on Phragmites australis (reed) in Manyas lake
  1. Tez No: 83196
  2. Yazar: REYHAN AKÇAALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİÇ ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Manyas (Kuş) Gölü Phragmites australis toplulukları üzerindeki epifitik diyatome biyomasının dikey dağılımı ve bu dağılımı etkileyen abiotik ve biotik faktörler Temmuz 1997 - Haziran 1998 tarihleri arasında seçilen dört istasyonda incelenmiştir. Gölde ölçülen kimyasal parametrelerin ortalama miktarları; Sülfat 15 mgfl, Orto-fosfat 89.4 ug/L Nhıit 53.3 ug/1, Demir 0.08mg/l, Klorür 15.8 mg/1, Kalsiyum 3.2mequ/l, Magnezyum 0.92 mequ/1, Toplam sertlik 4. 1 mequ/l olarak bulunmuştur. Epifitik diyatome kolonizasyonu hem istasyonlar arasında hem de bitki üzerindeki dikey dağılımda farklılık göstermiştir. Pennales ordosundan; Navicula tripunctata, Achnanthes lanceolate ve Synedra berolinensis sürekli bulunmuşlardır. Acfmanthes mimıtissima, Fragilaria intermedia^ Melosira varians, Rhoicosphaenia curvafa, Asterionella formosa, Stephanodiscus neoastrea ortaya çıktıkları dönemlerde yüksek biyomas miktarlarına ulaşarak epifitik diyatome biyoması içersinde önemli yer tutmuşlardır. Araştırma süresince en yüksek biyomas değeri Şubat 1998' de ( H istasyon 3. bölgede 364 ug/cm2) ve en düşük biyomas değeri Aralık 1997'de (I. istasyon 3. bölgede 0.29 ug/cm2) kaydedilmiştir. Epifitik diyatome biyomasının istasyonlara göre dağılımmda ve bitki üzerindeki dikey kolonizasyonunda, sıcaklık, zemin yapısı, su kalitesi, konakçı bitkinin yapısı gibi faktörlerin yam sıra, ışık ve akıntı hızı en önemli etkenler olarak birinci derecede etkili olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, vertical distribution of epiphytic diatom biomass and the concerning biotic and abiotic factors were examined in Manyas lake (at four stations) between July 1997- June 1998. Of chemical parameters Sulphate 15 mg/1; Orto-phosphate 89.4 ug/1; Nitrite 53.3 ug/1; Iron 0.08 mg/1; Chloride 15.8 mg/1; Calcium 3.2 mequ/1; Magnesium 0.92 mequ/1; Total hardness 4.1 mequ/1 were measured. The colonization of epiphytic diatoms differed both in the stations and their vertical distributions. Of Pennales Navicula tripunctata, Synedra berolinensis, Achnathes kmceolata was always found during the study. Although Fragilaria intermedia, Melosira varians, Rhoicosphaenia curvata, Asterionella formosa, Stephanodiscus neoastrea appaered only in short terms but they were of importance in the biomass. The highest and the lowest biomass value of epiphytic diatom was recorded in February 1998 (364 ug/cm2 at U. station) and December 1997 (0.29 ug/cm2 at I. station) respectively. Light and current velocity as well as temperature, substrate structure, water quality, structure of host affected on the distribution of epiphytic diatoms by the stations and their vertical colonization on the P. australis