Adsorpsiyon teknikleriyle tekstil atıksularının renklerinin giderilmesi
Color removal from the texile wastewater by adsorption techniques
  1. Tez No: 83197
  2. Yazar: TUNÇ AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET ADSORPSİYON TEKNİKLERİYLE TEKSTİL ATTKSULARININ RENKLERİNİN GİDERİLMESİ Bu çalışmada, aktif karbonun, reaktif boya içeren ve biyolojik arıtmadan geçmiş tekstil boyama atıksuyu üzerindeki etkinliği belirlenmesi amaçlanmıştır. Aktif karbon gözenekli bir yapıya sahiptir, ve çeşitli boyaların adsorpsiyonunu bu porlann genişlikleri etkilemektedir. Por yapısı ve boya molekülü arasındaki ilişki, boya molekülünün aktif karbona tutunma miktarı açısından oldukça önemlidir. Bütün bunlar gözönünde bulundurularak, çalışmada tekstil atıksulanndaki rengin giderilmesinde çeşitli türdeki aktif karbonların etkinliği, gözenek yapılan ve spesifik özellikleri karşılaştınlmıştır. Ölçümler, spekrofotometrede yapılmış ve renk ölçümleri üzerinde yoğunlaşüarak Standart Metodlar ve Avrupa Normu (EN ISO 7887) çerçevesinde“spektrofotometrik renk ölçümü”oturtulmaya çalışılmıştır. Atıksu renkleri m"1 birimi (RES) ile ifade edilmiştir. Bu proje çerçevesinde tekstil atıksulannm renklerinin giderilmesinde çeşitli aktif karbon tiplerinin kullanılmasıyla ilgili optimum çalışma şartlan araştırılmıştır. Elde edilen bilgilerden yola çıkılarak tekstil atıksulanndaki çeşitli boyarmadde gruplan ile aktif karbon çeşitleri arasındaki adsorpsiyon ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Antma verimleri, diğer antma yöntemleriyle karşılaştırılarak optimum bir antma sistemi tasarlanmıştır. DC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLOR REMOVAL FROM THE TEXTILE WASTEWATERS BY ADSORPTION TECHNIQUES The purpose of this work is to establish the effect of activated carbon on textile wastewater that has been biologically treated and contains reactive dyes. Activated carbon is a porous material and adsorption of different dyes is dependent on the size of the pores of activated carbon. The relation between pore structure and properties of the dye molecules is an important factor on the amount of dye molecules adsorbed by activated carbon. The comparison is made by different types of activated carbon, the structure of pores and the spesific characteristics of pores on the colour removal of textile wastewater. The spectrophotometer has been utilised for measurements and the spectrophotometric colour measurements of the relevant European Norm (EN ISO 7887) and Standart Methodshave been used by concentration on the colour measurements. The wastewater colours have been expressed by m"1 unit (RES). In this project, the optimum conditions have been searched on the removal of colours of textile wastewater with different activated carbon types. It has been tried to prove the adsorption relations between different dyes in wastewater and activated carbon types. The removal efficiency has been compared with other methods and optimum treatment system has been devised.