Diospyros kaki bitki kabuklarından yeşil sentez yöntemi ile üretilen çinko oksit (ZnO) nanoparçacıklarının boyar madde çözeltilerindeki fotokatalitik ve antibakteriyel etkisinin araştırılması
Investigation of the photocatalytic and antibacterial effects of zinc oxide (ZnO) nanoparticles synthesized via green synthesis using diospyros kaki peel extract in dye solutions"
- Tez No: 999358
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAYTO KESKİNKAN, PROF. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Diospyros kaki L. (hurma) kabuğu özütü kullanılarak yeşil sentez yoluyla çinko oksit nanopartikülleri (ZnO NP'leri) sentezlendi. Sentezlenen ZnO NP'lerinin morfolojik, işlevsel ve (SEM), X-ışını kırınımı (XRD), UV-Görünür spektroskopisi, dinamik ışık saçılması (DLS) ve zeta potansiyeli (ZP) analizi, Brunauer–Emmett–Teller (BET) dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanılarak incelendi. Üretilen ZnO NP'leri, ortalama 168 nm boyutunda altıgen bir nanoyapı sergiledi. Ek olarak, sulu ortamda metilen mavisi (MB) ve Azo boyalarından olan asit oran 7 (AO7) üzerinde fotokatalitik bozunma deneyleri gerçekleştirildi. Deneysel tasarımın optimizasyonu Box-Behnken yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi ve ANOVA istatistiksel teknikleriyle analiz edildi. UV-C lambaları ultraviyole ışık kaynağı olarak kullanıldı. Optimum koşullar altında, %100 MB ve AO7 giderimi 270 dakikada elde edildi. Korelasyon katsayısı ve ANOVA, geliştirilen modelin tahmin için yüksek önemini haklı çıkardı, Ayrıca, gerçek tekstil atıksu örnekleri üzerinde renk giderimi çalışmaları yapılarak, laboratuvar koşullarının endüstriyel uygulamalarla uyumluluğu araştırıldı. Üretilen ZnO NP'ler ile MB boyası üzerinde adsorpsiyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar ile beraber Üretilen ZnO NP'lerin fenolik madde miktarları, antioksidan aktivite ve antibakteriyel etkisi araştırıldı. Bu çalışma, D. kaki L. kabuğu özütü kullanılarak nanopartikül üretimi ve MB fotokatalizinde uygulanması üzerine yürütülen ilk araştırmayı temsil etmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, zinc oxide nanoparticles (ZnO NPs) were synthesized via green synthesis using D. kaki L. (date palm) peel extract. Morphological, functional, and structural characterization of the synthesized ZnO NPs were investigated using various techniques including energy dispersive X-ray analysis (EDAX), scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD), UV-Visible spectroscopy, dynamic light scattering (DLS) and zeta potential (ZP) analysis, Brunauer–Emmett–Teller (BET). The produced ZnO NPs exhibited a hexagonal nanostructure with an average size of 168 nm. In addition, photocatalytic degradation experiments were carried out on methylene blue (MB) and Acid Orange 7 (AO7), in aqueous media. Optimization of the experimental design was carried out using the Box-Behnken method and analyzed by ANOVA statistical techniques. UV-C lamps were used as ultraviolet light sources. Under optimal conditions, 100% removal of MB and AO7 was achieved in 270 min. The correlation coefficient and ANOVA confirmed the high predictive value of the developed model. Furthermore, color removal studies were conducted on real textile wastewater samples to investigate the compatibility of laboratory conditions with industrial applications. Adsorption studies were conducted on the produced ZnO NPs and MB dye. These studies also investigated the phenolic content, antioxidant activity, and antibacterial activity of the produced ZnO NPs. This study represents the first investigation on nanoparticle production using D. kaki L. bark extract and its application in MB photocatalysis