Maximizing productivity in online businesses through task management software: The case of online entrepreneurs in Turkiye
Görev yönetimi yazılımları aracılığı ile çevrimiçi işletmelerde üretkenliğin maksimize edilmesi: Türkiye'deki çevrimiçi girişimciler örneği
  1. Tez No: 831976
  2. Yazar: GAMEL ISSAKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR KACHKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnternetin ortaya çıkışı, işletmelerin çalışma şeklini değiştirerek çevrimiçi işletmeler kavramına yol açtı. Çevrimiçi işletmelerin yükselişi, girişimcilere ve kuruluşlara çok sayıda fırsat ve zorluk sunarak ticarette devrim yarattı. Bu çalışma, görev yönetimi yazılımı ile çevrimiçi işletmelerin üretkenliği arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçladı. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış ve veri toplamak için anketler kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'deki çevrimiçi işletmeler arasında çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Krejcie ve Morgan örneklem büyüklüğü tablosu kullanılarak 800 kişilik bir popülasyondan 260'lık bir örneklem büyüklüğü elde edildi. Çalışma, %96,2'lik bir yanıt oranını temsil eden 250'yi kullandı. Araştırmanın verileri, Sosyal Bilimler İstatistik Programı (SPSS) kullanılarak analiz edildi ve tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanıldı. Analizler, görev yönetimi yazılımının çevrimiçi iş üretkenliği ile olumlu ve önemli ölçüde ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The advent of the internet has transformed how businesses operate, giving rise to the concept of online businesses. The rise of online businesses has revolutionized commerce, presenting entrepreneurs and organizations with numerous opportunities and challenges. This study aimed to explore the relationship between task management software and the productivity of online businesses. The study employed quantitative research methods and used surveys for data collection. The data was collected through an online survey among online businesses in Turkiye. The study used a sample size of 250, which represents a 96.2% response rate. The data for the study were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) and employed descriptive and inferential statistics. The analyses reveal that task management software positively and significantly correlates with online business productivity.