Bacteriological and molecular study of Klebsiella pneumoniae isolated from patients with urinary tract infections from Ramadi Hospital
Ramadi Hastanesinde idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen Klebsiella pneumoniae'ni üzerine bakteriyolojik ve moleküler çalışma
- Tez No: 831977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR MOHAMMED HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Antibiyotik direnci, sağlık kuruluşlarının karşı karşıya olduğu küresel bir sorundur. Patojenik Klebsiella pneumoniae'nin çoklu ilaca dirençli izolatları hızla gelişmektedir ve mevcut tedavilerin azalan etkinliğinin neden olduğu yüksek ölüm oranı nedeniyle hastalar için genellikle büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu kesitsel çalışma, Eylül-Aralık 2022 arasında Irak'taki AL-Ramadi Eğitim Hastanesinde yapıldı. Bu süre zarfında, idrar yolu enfeksiyonu olan her iki cinsiyetten 150 idrar örneği alındı. Daha sonra Gram boyama mikroskobu uygulandı ve yalnızca gram negatif bakterileri büyütmek için MacConkey agar üzerinde kültürlendi. VITEK-2 sistemi, K. pneumoniae izolatlarını tanımlamak ve antibiyotik duyarlılık ve direnç profillerini analiz etmek için kullanıldı. Direnç genlerini belirlemek için PCR kullanıldı. Kadınların sayısı erkeklerin sayısından fazlaydı. E. coli en yaygın bakteri izolatıydı, bunu“K. pnömoni, P. mirabilis, S. epidermis, S. aureus ve P. aeruginosa”şeklinde sıralanmıştır. Toplam 54 bakteri izolatından sadece 36'sı pozitif bulunurken, 18 izolat sicim testi için negatif bulundu. Eritromisin en yüksek direnç oranına sahipti, bunu Oksasilin ve Lincomycin izledi. Meropenem ve Amikasin ise en düşük direnç oranlarına sahipti. Bakteri izolatları arasında en yüksek frekansa bla-oxa-1 geni, ardından rmtC geni ve bla-ctx-m geni gelirken, armA geni en düşük frekansa sahipti. Eritromisin, Tobramisin ve Imipenem dışında, incelenen antimikrobiyallere direnç gösteren dizi testi pozitif olan K. pneumoniae izolatları, dizi testi negatif olanlara göre daha yüksek bir direnç seviyesi gösterdi. Öte yandan Cefotaxime direnci her iki bakteri türünde de eşittir. K. pneumoniae izolatlarında bla-oxa-1, bla-ctx-m, rmtC ve armA genlerinin antibiyotik direncinde önemli bir rol oynaması, özellikle kadınlarda erkeklerden daha sık görülen hipervirulan izolat enfeksiyonlarında tedaviyi zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is a global problem that healthcare organizations are facing head-on. The multidrug-resistant isolates of pathogenic Klebsiella pneumoniae are evolving quickly, and they often represent a major hazard to patients owing to the elevated mortality rate brought on by the diminished efficacy of available treatments. This cross-sectional study was done from September to December 2022 at the AL-Ramadi Teaching Hospital in Iraq. During that time, 150 urine samples were taken from people of both sexes who had urinary tract infections. Subsequently underwent Gram-stain microscopy and were cultured on MacConkey agar to grow exclusively gram-negative bacteria. The VITEK-2 system was used to identify K. pneumoniae isolates and analyze their antibiotic sensitivity and resistance profiles. PCR was used to identify resistance genes. The number of females was higher than the number of males. E. coli was the most common bacterial isolate, followed by“K. pneumonia, P. mirabilis, S. epidermis, S. aureus, and P. aeruginosa”, in that order. Out of a total of 54 bacterial isolates, only 36 were found to be positive, whereas 18 isolates were found to be negative for the string test. Erythromycin had the highest rate of resistance, followed by Oxacillin and Lincomycin. Meropenem and Amikacin, on the other hand, had the lowest rates of resistance. The bla-oxa-1gene had the highest frequency, followed by the rmtC gene and the bla-ctx-m gene, while the armA gene has the lowest frequency among bacterial isolates. K. pneumoniae isolates with a positive string test indicating resistance to the studied antimicrobials showed a greater resistance level than those with a negative string test, with the exception of Erythromycin, Tobramycin, and Imipenem. On the other hand, Cefotaxime resistance in both kinds of bacteria is equal. The bla-oxa-1, bla-ctx-m, rmtC, and armA genes in K. pneumoniae isolates play an important role in antibiotic resistance, making treatment difficult, especially with hypervirulent isolate infections, which are more common in females than males.