Fizyoterapi tedavisinde ağrı eşiğini ölçen sistem tasarımı ve uygulanması
Design and implementation of a system that measures the pain threshold in physiotherapy treatment
  1. Tez No: 831975
  2. Yazar: HAKAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DALDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ağrı, vücudun bir uyarı işaretidir ve tedavi sürecinde hastanın durumunu değerlendirmek için önemli bilgiler sunar. Bu sebeple ağrı tedavisinde en önemli adım öncelikle ağrı değerinin belirlenmesidir. Günümüzde ağrı değerlendirmek için kullanılan birçok yöntem vardır. Ağrı değerlendirmesi, tedaviye verilen yanıtın takip edilmesine yardımcı olur. Tedavi başladıktan sonra ağrı şiddetindeki değişiklikler ve semptomların gelişimi düzenli olarak değerlendirilir. Bu takip, tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve gerektiğinde değişiklikler yapmak için de son derece önemlidir. Bu çalışma da ağrı değerlendirme kriterleri ve ağrı değerlendirmesinde kullanılan yöntemler incelenmiştir. Ayrıca ağrı değerlendirme işleminde yaygın şekilde kullanılan algometre cihazı irdelenmiş olup ülkemizde kullanımı için ithal edilen bu cihazın tasarımına yönelik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmada farklı yapıda algometre cihazları deneysel olarak tasarımlanmış olup, birbirleriyle kıyaslaması yapılmıştır. Sağlık alanında yaygın olarak kullanılan bu cihazın ülkemizde de üretimine yönelik çalışmaları başlatacağı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Pain is a warning sign of the body and provides important information to assess the patient's condition during the treatment process. For this reason, the most important step in the treatment of pain is first of all to determine the pain value. There are many methods used to assess pain today. Pain assessment helps to monitor the response to treatment. After starting treatment, changes in pain severity and the development of symptoms are regularly evaluated. This follow-up is also extremely important to evaluate the effectiveness of treatment and make changes when necessary. In this study, pain assessment criteria and methods used in pain assessment were examined. In addition, the algometer device, which is widely used in the pain assessment process, was examined and experimental studies were carried out on the design of this device, which was imported for use in our country. In the study, algometer devices of different structures were designed experimentally and comparisons were made with each other. It is aimed that this device, which is widely used in the field of health, will also initiate studies for its production in our country.