Sosyal bilimler liselerinde görev yapan okul yöneticilerinin yönetim biçimleri ile öğretmenlerin iş doyumları arasındaki ilişki
Effect of administrators and parents on academic success of schools
- Tez No: 831985
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilimler Liselerinde görev yapan yöneticilerin yönetim biçimleriyle öğretmenlerin iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde Sosyal Bilimler Liseleri'nde görev yapan 785 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Bilimler Liseleri'nde görev yapan öğretmenlerin demografik değişkenlerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu, Yönetim Biçimleri Ölçeği ve Minessota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Betimsel İstatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri ile Spearman Sıra Farkları Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Sonuç olarak Sosyal Bilimler Liseleri'nde yer alan öğretmenlerin görüşlerine göre okul yöneticilerinin daha çok Destekçi Yönetim Biçimi'ne sahip oldukları görülmüştür. Bunun yanında okul yöneticilerinin yönetim biçimlerinin cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem değişkenlerine göre değişmediği, öğretmenlerin bulundukları okuldaki hizmet süresi ve yaş değişkenlerine göre ise görüşler arasında anlamlı fark bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer sonucu Sosyal Bilimler Liseleri'nde görev alan öğretmenlerin iş doyumlarının genel anlamda yüksek seviyede olduğu, içsel doyumlarının ise dışsal doyuma oranla daha yüksek olduğudur. Cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre öğretmenlerin iş doyumlarında anlamlı bir farklılık yoktur. Yaş, mesleki kıdem, bulundukları okuldaki hizmet süreleri değişkenlerine göre ise öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır. Analiz sonuçları incelendiğinde yönetim biçimi ile iş doyumu arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunduğu, yönetim biçimlerinin öğretmenlerin iş doyumunu etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between the management styles of Deceptors working in Social Sciences High Schools and teachers' job satisfaction. The sample of the research consists of 785 teachers working in Social Sciences High Schools of Turkey. As a data collection tool in the research, the Personal Information Form, the Management Styles Scale and the Minnesota Job Satisfaction Scale were used to determine the demographic variables of teachers working in Social Sciences High Schools. Descriptive Statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests, Spearman Rank Differences Correlation coefficient were used in the analysis of the data. As a result, according to the opinions of teachers in Social Science High Schools, it has been found that school administrators have a more Supportive Management Style. In addition, it is observed that the management styles of school administrators do not change according to gender, educational status, professional seniority variables, while the duration of service and age variables in the school where teachers are located are effective factors. Another result of the research is that the job satisfaction of teachers working in Social Science High Schools is at a high level in general, while their internal satisfaction is higher compared to external satisfaction. It is observed that the job satisfaction of teachers is not affected by gender and educational status variables, while age, professional seniority, and length of service at the school where they are located are effective factors. When the results of the analysis are examined, it is seen that there is a positive relationship between management style and job satisfaction and management styles affect teachers' job satisfaction.