Orman Genel Müdürlüğü'nün gelir gider yapısı ve geliştirilmesi üzerine araştırmalar
Researches on income-outcome structure of general directory of forestry and it's improvement
  1. Tez No: 83199
  2. Yazar: AHMET TOLGA ALPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-Ozet- 'Orman Genel Müdürlüğü' nün Gelir Gider Yapısı ve Geliştirilmesi Üzerine Araştırmalar" Bu araştırmayla Orman Genel Müdürlüğü' nün maliyetleri, maliyet yapısı ve maliyetlerin gelişimi araştırılıp, yuvarlak odun satışlarından sağlanan gelirler baz alınarak, Orman Genel Müdürlüğü' nün içinde bulunduğu durumu ortaya koymak amaçlanmıştır. Başabaş noktası analiz tekniği yardımıyla gelirlere, giderlere ve üretim düzeyine yapılabilecek müdahaleler incelenmiştir. Bu araştırmayla, ithalat ve iç üretim düzeyindeki olası değişikliklerin Orman Genel Müdürlüğü'ne etkilerini ön görülmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmayla, Orman Genel Müdürlüğü sisteminin sürdürülebilirliliğini sağlayacak mali yapı önerilmeye çalışılmış; yapılabilecek ekonomik, teknik ve örgütsel yeniliklerin neler olabileceği konusunda çözümler önerilmiştir. Yukarıda bahsi geçen konular Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bakanlığı' ndan sağlanan bilgiler ve başabaş noktasıyla ilgili yapılmış araştırmalardan yararlanmak suretiyle ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Orman Genel Müdürlüğü' nün mevcut gelir gider yapısıyla başabaş noktasını yakalamasının mümkün olmadığı, sistemin sürdürülebilirliği açısından bir takım yasal ve örgütsel değişikliklerin şart olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-Summary- 'Researches on Income-Outcome Structure of General Directory of Forestry and It's Improvement" This research tries to put forward the expenditures, the financial structure and the finiancial development of the General Directory of Forestry. And the current position of the General Directory of Forestry is brought out depending on it's round wood sales. The possible interferences into the income, outcome and the production level are researched by the help of breakeven cost analysis technique. This research tries to foresee the possible changes of the import and inner production, and these changes effects on the General Directory of Forestry. Also it intends to offer the financial structure that will provide the permanance of the General Directory of Forestry system and to put forward the economical, technical and organisational innovations as solutions. All these things mentioned above are analysed thanks to the information taken from General Directory of Forestry and Ministry of Forestry and breakeven analysis. As a result of this research it's found out that, with the current income outcome structure of the General Directory of Forestry, it's impossible to reach that breakeven point. Some legal and Organisational modifications are necessary for the sustainability of the General Directory of Forestry system. VI