Avrupa Birliği kültür politikalarının tarihsel gelişimi ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi
The historical development of European Union cultural policies and their impact on Turkey-European Union relations
- Tez No: 831996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZAKİR SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin ekonomik birlikten kültürel birliğe geçiş süreci ele alınmıştır. AB tarihi gelişmeler doğrultusunda uygulamış olduğu kültür politikalarında etkili olmuş mudur? sorusuna birinci ve üçüncü bölümde cevap bulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda birinci bölümde Avrupa Birliği'nin kültür, kimlik, küreselleşme ve kültür ilişkisi, Avrupa'nın kültürel kimliği, Ulus devlet ve kimlik krizi ile bu konudaki tartışmalara değinilmiştir. Avrupa Birliği ülkelerinin yönetim biçimlerinin birliğin kültürel bütünleşmesine etkileri söz konusu mudur? sorusuna ikinci bölümde cevap bulmaya çalışmıştır. Bu bölümde AB kültürel entegrasyon kapsamındaki entegrasyon ve kültürel entegrasyon kavramı ve teorileri, bölgesel entegrasyonun amaçları, AB entegrasyon sürecini ortaya çıkaran koşullar, AB'nde entegrasyonu destekleyen faktörler ve politikalar ve Avrupa Birliği Kültürel entegrasyonu konu başlıkları altında etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Avrupa Birliği kültür politikası fikrinin ilk ortaya çıkışı ve AB'nin kültür politikaları sürecinde yapmış olduğu programlar ve projelerin kültür politikasının gelişimindeki etkisine değinilmiştir. Küreselleşmenin Avrupa Birliği ve Türkiye kültür politikalarına herhangi bir etkisi var mıdır? Avrupa Birliği kültür politikalarının Türk kültür politikasına etkisi söz konusu mudur? Eğer etkisi varsa ne düzeydedir? sorularına dördüncü bölümde cevap bulmaya çalışılmıştır. Bu bölümde Avrupa Birliği kültür politikalarının Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine yansımaları üzerinde durulmuştur. AB'ye aday statüsünde olan Türkiye'nin kültür politikası konusunda AB'ye uyum sorunu ve etkileri tartışılmıştır. Avrupa'da yaşanan kültür ve kimlik tartışmaları ve AB - Türkiye ilişkilerine etkisi ile ilgili yapılan tartışmalara da ayrıca yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, tüm bu incelemelerin neticesinde AB Kültür Politikalarının; Avrupa kültürünü oluşturmasında, Avrupa kültürüne güç kazandırmasında ne kadar ve nasıl etkili olduğu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemi takip edilerek yapılan bu çalışma ile literatürdeki alan ile ilgili olarak literatürdeki boşluğun doldurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transition process of the European Union from economic union to cultural union is discussed. The question of whether the EU has been effective in the cultural policies it has implemented in line with historical developments has been tried to be answered in the first and third parts. In this direction, in the first part, the European Union's culture, identity, there lationship between globalization and culture, Europe's cultural identity, the nation state and the identity crisisand the debates on this is sue were mentioned. The question of whether the forms of governance of the European Union countries have an impact on the cultural integration of the Union is tried to be answered in the second part. In this section, the concept and theories of integration and cultural integration within the scope of EU cultural integration, the aims of regional integration, the conditions that led to the EU integration process, the factors and policies that support integration in the EU, and the effects of the European Union Cultural Integration are tried to be explained under the subject headings. In the third part, the first emergence of the idea of European Union cultural policy and the impact of the programs and projects carried out by the EU in the process of cultural policies on the development of cultural policy were mentioned. Does globalization have any impact on the cultural policies of the European Unionand Turkey? Does the European Union cultural policies have any impact on Turkish cultural policy? If there is an impact, at what level? In the fourth chapter, it is tried to find an answer to these questions. In this section, there flections of European Union cultural policies on European Union-Turkey relations are emphasized. The problem of harmonization with the EU andits effects on the cultural policy of Turkey, which is a candidate to the EU, are discussed. The discussions on culture and identity debates in Europe and their impact on EU-Turkey relations areal so included. In the conclusion section, as a result of all these examinations, it is tried to evaluate how and how effective EU Cultural Policies are in creating European culture and strengthening European culture. With this study, which was conducted by following the qualitative research method, it is aimed to fill the gap in the literaturere garding the field in the literature.