Kızılcahamam-Çamkoru araştırma ormanındaki sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşcerelerinde istikbal ağacı seçimi
The selection of crop tree in Kızılcahamam-Çamkoru research forest at scotch pine stands
- Tez No: 83201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ormandan beklenen yararlan maksimum düzeye çıkarmak için çeşitli silvikültür tekniklerini uygulamak gerekir. Bu silvikültürel önlemlerin önemli bir kısmım bakım müdahaleleri oluşturur. Bakım çalışmaları çok zaman alan, oldukça pahalı olan çalışmalardır. Bakım masrafları çok arttığından son zamanlarda ihmal edilmeye başlanmıştır. Hem kaliteli ürün elde etmek hem de bakım masraflarını azaltmak amacıyla değişik yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri de“İstikbal Ağacı Seçimi”dir.“Kızılcahamam-Çamkoru Araştırma Ormanındaki Sarıçam [Pinus sylvestris L.) Meşcerelerinde İstikbal Ağacı Seçimi”adlı bu araştırmada, Çamkoru Araştırma Ormanında istikbal ağaçlarının işaretlenmiş olduğu alanlarda iki örnek alan alınmıştır. Bu alanlardan birinde istikbal ağaçlarına yönelik bakım yapılmış, diğerinde ise hiçbir müdahale yapılmamıştır. Bu iki örnek alan incelenerek; istikbal ağacı seçimi, istikbal ağacı seçim zamanı, istikbal ağacına yönelik bakım müdahalelerinin örnek alanlardaki meşcere bireylerine etkisi, bakım müdahalesi görmeyen örnek alanlardaki bireylerin durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Herhangi bir müdahale yapılmayan alanda belirlenen istikbal ağaçlarının özellikle çap gelişimi geri kalmış, bazı bireyler ise istikbal ağacı olma niteliğini kaybetmişlerdir. İstikbal ağaçlarının bakımına yönelik yapılan müdahale, alanda bulunana bireylerin çap gelişimini olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
It is neccessary to carry out the silvicultural technics, in order to make the benefits maximum which obtained from forests. The silvicultural treatment forms on crucial part of these silvicultural measures. Since the felling treatments as a whole take long time and give very low priced timber production the costs of maintaining are very high. Because of high costs; in recent years felling treatments get started to be neglected. Some different methods are being applicated in order to get high quality of production and decrease high felling treatment costs. One of them is“ selection of crop Tree ”method. In this study, which and title as“The Selection of Crop Tree in Kızılcahamam- Çamkoru Research Forest at Scotch pine Stands”, two model area was taken from the marked crop Trees at Çamkoru Research Forest. The maintenance of the one of these areas has been implemented, but nothing has been done for another one. The selection of crop tree, the selection time of crop tree, the effect on the stand elements in the sample areas of the silvicultural treatment towards crop tree, the situation of the other elements in no - called sample areas which have no silvicultural treatment, have been tried to determine. Especially the improvement of diameter of crop tree in the areas which no intervention has been done, remained behind, some elements even lost their quality of being crop tree. The silvicultural treatment for crop tree effected the diameter improvement of the elements positively.