Kızılcahamam Auchenorrhyncha faunası üzerine araştırmalar (Insecta, Homoptera)
Studies on the Auchenorrhyncha fauna of Kızıcahamam (Insecta, Homoptera)
  1. Tez No: 76187
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ankara'nın kuzeyinde yer alan Kızılcahamam ve çevresi, bu tezin çalışma alam olarak seçilmiştir. Bölgede, 1997 yılında Mayıs-Eylül aylan arasında planlanan arazi çalışmaları yazar tarafından yapılmış, bu araştırmaların sonucunda 11 familya, 85 cins ve 126 tür seviyesindeki taksonlara ait 1690 ergin Homopter toplanmıştır. Daha sonra bu materyal, geçerli laboratuvar metodlan ve elde edilen literatür bilgileri kullanılarak yazar tarafından hazırlanmış ve teşhis edilmiştir. Cins kategorisindeki 85 taksonun 81 'i, tür kategorisindeki 126 taksonun 92'si kesin olarak teşhis edilmiştir. Diğer taksonlar çalışma içerisinde geçici teşhisleriyle sunulmuştur. Bu durumlar çalışmanın ilgili bölümlerinde tartışılmıştır. Tespit edilen bütün türlerin morfolojik özellikleri, arazide elde edilen ekolojik özellikleri, habitat tanımlan, besin bitkileri, coğrafik dağılımlan ve toplama kayıtlan cins ve familya grubu taksonlanna göre düzenlenmiş ve sunulmuştur. Sonuç olarak, tespit edilen taksonlardan 53'ü Kızılcahamam, 22'si Ankara faunası için yenidir. Aynca 3 türün Türkiye faunası için yeni olması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Kızılcahamam and its environment, in the north of Ankara have been selected as a reseach area of the present study. The planned field works have been carried out by the author between May and September of the year 1997; as a result of this survey, totally 1690 homopteran adults have been collected. Later, this material have been preparated and identified by the author, by using the current methods in the laboratory and the literary data obtained. Totally 8 1 genera of 85 genus-group taxa, and 92 species of 126 species-group taxa have been identified definitely. The rest of the taxa recorded have been submitted in the text with their tentative identifications. These cases have been discussed at the relevant chapters. The morphological features, ecological information, definitions of the habitats, food plants obtained during the field works, geographical ranges, and the collecting data of each species have been arranged and submitted according to their generic and family group taxa. In conclusion, among the species found in the district Kızılcahamam, 53 species are recorded new to the fauna of Kızılcahamam, while 22 species new to Ankara Province. Besides, 3 species are probably new to the fauna of Turkey.