Kızılcahamam-Çamkoru ormanlarının karayosunları (MUSCI) florası
Moss flora of Kızılcahamam-Çamkoru forests
- Tez No: 76821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIZILCAHAMAM-ÇAMKORU ORMANLARI'NIN KARAYOSUNLARI (MUSCI) FLORASI Ender Egemen UNÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Barbaros ÇETİN 1998 Sayfa: 40 Jüri : Doç. Dr. Barbaros ÇETİN Prof. Dr. Ender YURDAKULOL Prof. Dr. Mecit VURAL Bu araştırmada, Kızılcahamam-Çamkoru Ormanları (Ankara) yöresinden toplanmış 98 adet bitki örneğinden tanımlanan 16 familya ve 28 cinse ait 48 takson karayosunu sunulmaktadır. Bunlar arasından 8 takson A2 karesi, 1 takson (Fontinalis antipyretica Hedw. var. gigantea (Sull.) Su ll.) Türkiye için yenidir. Bölgede takson sayısı yüksek olan familyalar şunlardır : Brachytheciaceae (7), Grimmiaceae (6), Pottiaceae (5), Dicranaceae (4), Bryaceae (4), Hypnaceae (4). Takson sayısı yüksek olan cinsler ise şunlardır: Tortula (5), Brachythecium (5), Grimmia (5), Bryum (3). ANAHTAR KELİMELER : Bryophyta, Gerçek Karayosunları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis MOSS FLORA OF KIZILCAHAMAM-ÇAMKORU FORESTS Ender Egemen UNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN 1998 Page: 40 Jury : Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN Prof. Dr. Ender YURDAKULOL Prof. Dr. Mecit VURAL This investigation presents 48 taxa of mosses belonging to 28 genera and 16 families, determined out of the 98 plant specimens collected from Kızılcahamam-Çamkoru Forests (Ankara). Out of these 8 taxa are new for A2 grid-square and 1 for Turkey (Fontinalis antipyretica Hedw. var. gigantea (Sull.) Sull.). The families which have the high number of taxa are as fallows: Brachytheciaceae (7), Grimmiaceae (6), Pottiaceae (5), Dicranaceae (4), Bryaceae (4), Hypnaceae (4). The genera which have the high number of taxa are as fallows: Tortula (5), Brachythecium (5), Grimmia (5), Bryum (3). KEY WORDS: Bryophyta, Musci