Distributed expertise of computational practices in architectural design teams
Mimari tasarım ekiplerinin hesaplamalı pratiklerinde dağıtılmış uzmanlık
- Tez No: 832016
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ DOĞAN, DOÇ. DR. ALTUĞ KASALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, bilginin farklı beceri ve bilgi tabanlarına sahip katılımcılar arasında nasıl üretildiğine ve dağıtıldığına, bilginin tasarımcılar, araçlar ve temsiller aracılığıyla her ekip üyesinin rolünü ve görevlerini tanımlamak için nasıl iletildiğine ve odaklanılan bilişsel sistem içindeki etkileşimlerin doğasına odaklanmaktadır. Tez, etnografik yöntemler kullanarak mimari tasarımda hesaplama araçlarını içeren durumları keşfeder ve dağıtılmış bir bilişsel sistemin tasarım ekipleri içinde çok disiplinli işbirliğini nasıl kolaylaştırdığını anlamaya odaklanır. Araştırmanın bir yönü, tasarımcıların işbirliği ortamında hesaplamalı tasarım araçlarını nasıl kullandığını inceler ve bu araçların tesadüfi tasarım keşiflerini nasıl sağladığını anlamayı amaçlar. Ekibin tasarım çözümünü geliştirme süreçlerini ve tesadüf keşifleri nasıl yönettiğini, özellikle sistemde keşif yapıcı bir ortamda birden fazla alternatifin nasıl üretildiğini ve bu durumun keşfin derecesini nasıl etkilediği sunar. İkinci olarak tez, hesaplamalı tasarım uygulamalarında alternatif tasarım seçeneklerinin oluşturulmasını ve değerlendirilmesini ele alır. Ofis ve ekip liderleri, tasarım fikrini ve sürecini ekip katılımcıları, müşteriler ve danışmanlar için daha okunabilir ve şeffaf hale getirmede önemli bir rol oynarlar. Çalışma, tasarım fikirlerinin dağıtılmış bilişsel sistem içinde nasıl temsil edildiğini ve dışa vurulduğunu inceleyerek tasarım sürecini anlamayı amaçlar. Farklı alanlarda uzmanlaşan ekip katılımcıları arasında tasarım sürecinin şeffaflığı ile birlikte doğaçlama yapabilecekleri alanı tanımak önemlidir. Üçüncü olarak, bu çalışma mimari tasarımda hesaplamalı tasarım araçlarının çeşitli yönlerini ve dağıtılmış bilişsel sistemler içinde işbirlikçi süreçlere olan etkilerini inceler. Multidisipliner ekip katılımcıları arasındaki etkileşimleri ve hem dijital hem de dijital olmayan araçların rolünü inceleyerek, çok disiplinli tasarım ekiplerinin tasarım süreçlerini nasıl yönlendirdiğine dair bulgular sunar.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how knowledge is produced and distributed among participants with different skills and knowledge bases, how knowledge is distributed through designers, tools and representations to define the role and tasks of each team participant, and the nature of interaction within the team focused cognitive system. The thesis explores cases involving computational tools in architectural design using ethnographic methods, focusing on understanding how a distributed cognitive system facilitates multidisciplinary collaboration within design teams. One aspect of the study delves into designers' use of computational design tools in a collaborative work environment, seeking to comprehend how these tools enable serendipitous design explorations. The team's management of design development processes and serendipity is analyzed, particularly how the system generates multiple alternatives in an explorative setting, which influences the extent of exploration. Second, the thesis focuses on generating and evaluating alternative design options in computational design applications. Office and team leaders play an important role in making the design idea and process more legible and transparent for team participants, clients and consultants. The study also explores how design ideas are represented and externalized in the distributed cognitive system to achieve a legible schema that guides the design process. It is important to recognize the space in which they can improvise, along with the transparency of the design process, among team participants who specialize in different fields. Third, the study explored various aspects of computational applications in architectural design and their impact on collaborative processes within distributed cognitive systems. By examining the interactions between multidisciplinary team participants and the role of both digital and non-digital tools, the research provides insights into how multidisciplinary design teams navigate in their creative activities.