Strategy-based competency management in innovation management
İnovasyon yönetiminde strateji tabanlı yetkinlik yönetimi
  1. Tez No: 832020
  2. Yazar: İREM BÜYÜKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU, DR. MERİH PASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji,Tasarım ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, literatürden ve endüstriden elde edilen yetkinliklerle kapsamlı bir liste oluşturmayı ve şirketlerin inovasyon stratejileriyle oluşturulan listedeki yetkinliklerin ilişkilendirilmesine yönelik analizleri içermektedir. Özellikle inovatif firmalarda kültürleşmiş olan inovasyon yönetiminde zincir sisteminde (misyon-vizyon-strateji- inovasyon stratejileri) yetkinlik yönetiminin de bulunması gerektiği tespit edilmiştir. Yetkinlik yönetimi, kurumlarda özellikle işe alım süreçleri, yeteneği elde tutma, rotasyon, performans, proje yönetimi gibi çalışmalarda önemli olmaktadır. Yetkinlik yönetimi özellikle kurumların insan kaynakları departmanları ya da inovasyon / Arge departmanlarında çalışılan bu konu olmasına rağmen, aslında inovasyonun tanımı kapsamında tüm şirketin departmanlarını ilgilendiren bir konu olmalıdır. Bu sebeple, bu tezde şirketin geneli için üst yönetimi tarafından alınan stratejik kararlar için hangi yetkinliklerin kritik olduğunun tespit edilmesi, şirketin insan kaynağını daha verimli kullanmaya, çalışanların daha motivasyonlu çalışmasına, eğitim veya yetkinlik kazanım anlamında daha etkili bir planlama yapılmasına neden olacaktır ve inovasyon yönetimi sisteminde yetkinlik yönetimi içeriyor olacaktır. Bütünsel bir yaklaşıma sahip olmasıyla birlikte, yetkinlik yönetiminin stratejilerle ilişkilendirilmesi bu tezin özgün çalışmasıdır. Ek olarak, şirketlerin yetkinlik yönetiminde ağırlıklı olarak teknik yetkinlikler çalışılmaktadır ve bu yetkinlikler şirketlerdeki pozisyon/rollere göre tanımlanmış, çok da güncel olmayan yetkinliklerdir. Bu tezdeki bir diğer özgün çalışma ise, oluşturulan yetkinlik indeksinde teknik yetkinliklerle birlikte, davranışsal yetkinliklerin de oluyor olmasıdır. 7 kategori, 55 yetkinlikten oluşan listenin 5 kategorisi, ağırlıklı olarak davranışsal yetkinlikleri içermektedir. Çalışmalarda, anket çalışmaları ve vaka analizi yöntemleri kullanılmış, stratejilere göre radar grafikleri elde edilmiş ve analizler raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involves creating a comprehensive list of competencies derived from both literature and industry sources, as well as analyzing the correlation between the competencies in the list and companies' innovation strategies. It has been identified that competency management should be included in the innovation management chain system (mission-vision-strategy-innovation strategies), which is culturally ingrained in innovative companies. Competency management is crucial in organizations, particularly in areas such as recruitment processes, talent retention, rotation, performance, and project management. Although competency management is often associated with human resources departments or innovation/R&D departments within companies, it should actually be a topic that concerns all departments of the company within the scope of the definition of innovation. Therefore, this thesis aims to identify the critical competencies for strategic decisions made by top management for the entire company, which will lead to more efficient utilization of human resources, increased employee motivation, and more effective planning in terms of training and competency development. This approach integrates competency management into the innovation management system, taking a holistic approach. The integration of competency management with strategies is the unique contribution of this thesis. Furthermore, it is observed that companies primarily focus on technical competencies in competency management, and these competencies are often defined based on positions/roles within the companies and may not be up to date. Another unique aspect of this thesis is the inclusion of soft competencies in addition to technical competencies in the created competency index. Out of the 7 categories and 55 competencies in the list, 5 categories primarily consist of soft competencies. The study utilized survey research and case study methods, obtained radar charts based on strategies, and reported the analyses.