Stratejik yönetim ve insan kaynakları adaptasyonu
The adaptation of strategic management and human resource management
- Tez No: 147160
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
V ÖZET Küreselleşme süreci organizasyonların yapısal niteliklerini değiştirmiştir. Organizasyonlar küresel ekonomide iç ve dış etkenlerle yoğun bir etkileşim içerisindedirler. Organizasyonlar bu yoğun etkileşim süresince rekabetçi avantajı yakalamak için iç ve dış faktörlerin organizasyon üzerindeki etkilerini kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutarak stratejiler üretmek durumundadırlar. Stratejik yönetim sistemi organizasyonların küresel ekonominin yarattığı kapsamlı dış çevre faktörlerini veri alarak rekabetçi avantajı yakalamak ijçin içsel faktörlerini bir sistem perspektifiyle yapılandırmalarını sağlamaktadır. Stratejik yönetim sistemini uygulayan organizasyonlar organizasyonel fonksiyonları rekabetçi avantaj hedefine yönlendirmek için açık bir sistem modeli uygulamaktadırlar. Bu modelde stratejik yönetim sistemi organizasyonel fonksiyonların rekabetçi avantajı yakalamak için yönetim sisteminin girdi-çıktı süreçlerine adaptasyonunu sağlamaktadır. Bu anlamda stratejik insan kaynaklan yönetimi sisteminin uygulanabileceği en uygun yönetim modeli olarak karşımıza Çıkmaktadır. Stratejik insan kaynakları yönetimi sistemi stratejik yönetim sisteminin bir fonksiyonu plarak bilgi ekonomisinde organizasyonların rekabetçi avantajı yakalamaları için çekirdek jfonksiyon niteliğini taşımaktadır. Çekirdek bir fonksiyon olarak insan kaynakları fonksiyonu organizasyonun stratejik geliştirme, uygulama ve değerlendirme aşamalarına aktif olarak katılarak organizasyonel sürecin yönetiminde aktif bir rol üstlenmektedir. Stratejik insan kaynaklan yönetimi bu süreçte stratejik yönetim sistemiyle adaptasyon içerisinde bulunan bir alt sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu alt sistem organizasyonun misyon, hedef, strateji ve politika belirleme süreçlerine paralel olarak insan kaynaklan misyonu, hedef, strateji ve politikalarım tespit ederek stratejik yönetim süreciyle adaptasyon içerisinde hareket etmektedir. Stratejik yönetim sistemi, üst yönetim fonksiyonu ve organizasyonel fonksiyonlar arasında yatay ve dikey düzlemde hedef merkezli oluşturulan adaptasyon süreci organizasyonun dinamik, yenilikçi, yaratıcı, sonuç odaklı ve esnek bir nitelik kazanarak uzun vadeli sürdürülebilir bir rekabetçi avantaj üstünlüğünü yakalamasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Globalization process has transformed the structural characteristics of the İ organizations. Organizations are within a highly intensive interaction with rather extensive xternal factors.They are to produce strategies comprehensively considering the effects of the external factors effective upon the organization so as to capture the competitive advantage within this enormously interactive process. Strategic management system prompts organizations to structuralize their internal environment within a system framework in order to seize the competitive advantage by taking account of the extensive external parameters which have been brought out by the process of globalization. The organizations employing strategic management model apply an open system perspective to lead organizational functions to the aim of competitive advantage. On this model, strategic management model organizes the adaptation of the functions to participate in the input-output processes of the system. Hence, strategic management system proves the most appropriate managerial model i|n which strategic human resource management sytem could have the scope for taking part in the organizational process. ^ As a function of strategic management system, strategic human resource management (system is the core competence of the organizations in the knowledge economy. It plays a < crucial role in the administration of the organizational process through actively taking part in the strategy formulation, implementation and evaluation processes. Strategic human resource anagement system is regarded as a sub-system, which is in adaptation with strategic anagement system during these processes. This sub-system operates in adaptation with trategic management system by means of determining the human resource mission, bjective, goal, strategy and policies parallel to those of the organization. This result-based adaptation process vertically and horizontally generated among the human resource, top management and other functions provides the organizations with the sustainable competitive advantage inspiring them to gain a dynamic, innovative and flexible managerial structure.