Türkiye'de risk faktörlerinin doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki belirleyici etkisi
The determining impact of risk factors on foreign direct investments in Turkey
  1. Tez No: 832023
  2. Yazar: UMUT ARDA YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde yabancı sermaye yatırımları, ülkelerin ekonomik büyümesi ve kalkınması için önemli bir faktör haline gelmiştir. Türkiye de ise bu durumla orantılı olarak yabancı sermaye yatırımları için çekici bir pazar olmuştur. Ancak, ülkedeki siyasi istikrarsızlık, yüksek enflasyon ve faiz oranları, döviz kuru dalgalanmaları ve diğer risk faktörleri yabancı yatırımcıların kararlarını kısa ve uzun vadede etkilemektedir. Bu nedenle, yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörlerin ve risk göstergelerinin analizi, yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen unsurları anlamalarını ve risk yönetimi stratejileri geliştirmelerini sağlar. Bu yüksek lisans tezinin amacı, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen risk faktörleri ve yönetimi konusunu incelemektir. Tez, yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye ekonomisindeki rolünü, yatırımcılar için risk faktörlerini, CDS ve EMBI verilerinin yatırımlara etkisini, risk yönetimi stratejilerini ve yabancı sermaye yatırımlarına yönelik politika önerilerini ele alacaktır. Bu çalışma, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörlerin ve risk göstergelerinin analizini sunar ve bu analizin yatırımcıların Türkiye'deki yatırım kararlarını etkileyen unsurları anlamalarını, risk yönetimi stratejileri geliştirmelerini amaçlar.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments have become an important factor for countries' economic growth and development in today's world. In proportion to this, Turkey has become an attractive market for foreign direct investments. However, political instability, high inflation and interest rates, currency fluctuations and other risk factors in the country affect foreign investors' decisions in the short and long term. Therefore, the analysis of factors and risk indicators that affect foreign direct investments and the development of risk management strategies allow investors to understand the factors that affect their investment decisions and to develop effective risk management strategies. The purpose of this master's thesis is to examine the factors and management of risk that affect foreign direct investments in Turkey. The thesis will address the role of foreign direct investments in the Turkish economy, risk factors for investors, the impact of CDS and EMBI data on investments, risk management strategies, and policy recommendations for foreign direct investments. This thesis presents an analysis of the factors and risk indicators that affect foreign direct investments in Turkey, and aims to help investors understand the factors that affect their investment decisions and develop effective risk management strategies.