Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında politik risk ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Political risk in foreign direct investment and evaluation in the context of Turkey
  1. Tez No: 145440
  2. Yazar: SEVGİ ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Uluslararası işletmeler, küreselleşme çağında giderek önem kazanan aktörler haline gelmiştir. Kaynak temini, üretim ve pazarlama faaliyetlerini dünya ölçeğine yayan ve bir kısmının yıllık kazançları çoğu ülkenin milli gelirinden yüksek olan bu şirketler, özellikle doğrudan sermaye yatırımları yoluyla dünyadaki entegrasyon sürecini hızlandırmaktadırlar. Faaliyetleri hem ana ülke ve evsahibi ülkeleri, hem de genel olarak dünya ekonomisini etkilemektedir. Uluslararası işletmeler ülkelerin ekonomik, kültürel ve politik çevresinde değişiklikler yaratırken, kendi kazanç potansiyelleri de etkilenmektedir. Bu çalışmanın konusu, uluslararası işletmelerin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına dair kararlarını etkileyen çevresel faktörler içinde politik gücün risk potansiyelidir. Politik risk ana ülke, evsahibi ülke ya da genel uluslararası çevreden kaynaklanabihnektedir. Çalışmada ağırlık verilen nokta, evsahibi ülkenin hükümet ortamı, siyasi ortamı ve dış ilişkilerinden kaynaklanan politik risk faktörlerinin doğrudan yabancı sermaye yatırımcısını itici özelliğidir. Bu bağlamda, çekici özelliklerine rağmen potansiyelinin altında yabancı sermaye çeken bir ülke olan Türkiye'nin yatırım belirleyici bir faktör olarak politik riskine dikkat çekilmektedir. Kullanılan yöntem, işletmelerin uluslararasılaşmasmdaki etkenler ve doğrudan yabancı sermaye yatırım belirleyicileri; politik risk türleri ve analizi ile Türkiye'deki yatırım ortamının politik risk tarihçesi hakkında literatür taraması ve yabancı sermaye yatmmcılarıyla daha önceki genel içerikli çalışmalarda uygulanan anket sonuçlarının yorumlanmasını ve Türkiye'nin politik riskleri hakkında hazırlanan bir pilot çalışmanın değerlendirilmesini içermektedir. Çalışmanın sonucunda evsahibi ülke politik risk faktörleri içinde politik istikrarsızlık ve bürokratik engellerin, Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının artış hızını ve mevcut yatırımların kalkınma açısından etkinliğini azalttığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multinational corporations have become increasingly important actors in the era of globalization. These companies disseminate their sourcing, production and marketing operations through the globe, and some of them have annual earnings exceeding many countries' national income. They accelerate the global integration process, especially through foreign direct investment. Their operations affect both parent and host countries; at the same time, the world economy. Whereas MNC's produce changes in countries' economic, cultural and political environment; their own earning potentials are also affected. The theme of this study is the risk potential of political power within the environment factors that affect decisions on FDI. Political risk may be generated by the parent country, host country or general international environment. The focus of the study is the repulsiveness of political risk factors generated by the government or political environment of the host country, or its foreign relations. In this context, as an investment determinant, political risk of Turkey, a country which attracts foreign investment less than its potential, is emphasized. The method used consists of literature review on internationalization of firms, FDIdeterminants, political risk types, political risk analysis and history of Turkey's investment environment; interpretation of survey results from previous studies of general content conducted with foreign direct investors and evaluation of the results of a pilot study prepared on political risks of Turkey. As a result of the study, it is found out that political instability and bureaucratic constraints within host country political risk factors decrease the rate of inward FDI and the effectiveness of existing investments with respect to development in Turkey. VI