Yaşayan Kur'an adlı eserde Kur'an kıssalarına yaklaşım
Approach to the Qur'anic stories in the work called Yaşayan Kur'an
  1. Tez No: 832045
  2. Yazar: MUHAMMED HASAN ENSARI DOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Kur'an kıssaları Yaşayan Kur'an adlı eser özelinde kronolojik olarak ele alınmıştır. Araştırmamızda modern dönem müelliflerinden olan R. İhsan Eliaçık'ın Yaşayan Kur'an adlı eserinde Kur'an kıssalarına olan yaklaşımı incelenmiştir. Çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte çalışmanın amacı, yöntemi, kaynakları belirtilmiştir. Birinci bölümde kıssa kelimesinin sözlük ve terim anlamı, Kur'an kıssalarının amacı, çeşitleri, özellikleri, müellifin hayatı ve bazı Kur'an kavramları hakkındaki görüşü ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde müellifin Mekkî sûrelerdeki kıssalara yaklaşımı incelenmiştir. Bu bölümde özellikle müellifin tarihi bilgilerden ve günümüz arkeolojik bulgulardan hareketle sembolik olarak açıklamaya çalıştığı kıssalara odaklanılmıştır. Bunun yanında müellifin kıssa-siret ilişkisi bağlamında yorumladığı kıssalar da irdelenmiştir. Üçüncü bölümde müellifin Medeni sûrelerdeki kıssalara yaklaşımı incelenmiş ve özellikle müellifin kıssalara mecazi yaklaşımı ortaya konulmuştur. Çalışmamızda genel olarak müellifin klasik dönem müfessirlerinden farklı tefsir ettiği kıssalara odaklanılmıştır. Sonuç kısmında araştırmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the stories of the Qur'an are discussed chronologically in particular in the work called Yasayan Kur'an (Living Qur'an). In the research, the alisanüstüpproach of R. Ihsan Eliacik, one of the authors of the modern period, to the stories of the Qur'an in his work called Yasayan Kur'an has been examined. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. The aim, method and sources of the study are stated in the introduction. In the first chapter, the dictionary and term meaning of the word story, the purpose, types, characteristics of the Qur'anic stories, author's life, works and view about some Qur'anic concepts are discussed. In the second chapter, author's approach to the stories in the Meccan surahs is examined. In this section are focused on the stories that the author tries to explain symbolically based on historical information and today's archaeological findings. In addition, the stories that the author interpreted in the context of the story-sirah relationship were also examined. In the third chapter, author's approach to the stories in the Madani surahs is examined and especially author's metaphorical approach to the stories has been revealed. The study is generally focused on the stories that the author interprets differently from the commentators of the classical period. In the conclusion part, a general evaluation of the research was made, and the findings were presented.