Ahkâm tefsirlerinde kadına bakış: Kurtubî'nin 'el-Câmi' li-Ahkâmi'l-Kur'ân' adlı tefsiri örneği
A look at women interpretation of ahkâm: An example of al-Kurtubî's commentary named el-Câmi'li̇-Aĥkâmi'l-Kur'an
- Tez No: 832062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ahkâm tefsirleri dinin toplumsal düzlemde anlaşılması ve uygulanması için açıklayıcı mahiyette ortaya konulmuş eserlerdir. Nitekim geleneksel dönemde popüler olan bu eserler günümüzde de önemini korumaktadırlar. Bu noktada yazılmış eserlerden bazıları sadece ahkâm ayetlerini ele almaktayken üzerinde çalışma yapacağımız Kurtubî'nin eseri ise Kur'an'ın tamamını tefsir etmesi bakımından diğer ahkâm tefsirlerinden ayrılmaktadır. Bu yüzden kadın konusu klasik âhkamü'l-Ķur'ân geleneğinin en kapsamlı eseri olan Kurtubî'nin eseri üzerinden ele alınacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde ahkâm tefsiri ile ilgili genel bilgilere, Kurtubî'nin hayatına ve eserlerine yer verilecektir. Çalışmanın kinci bölümünde ise kadının yaratılış, evlilik, boşanma, dini ve toplumsal uygulamalar gibi başlıkları içeren konular Kurtubî'nin el-Câmi' li-Aĥkâmi'l-Ķur'ân adlı tefsiri merkeze alınarak Kurtubî'nin kadınlara dair hükümlerin gerekçelerine dair yorumlarından onun kadına dair bakışı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aḥkām al-Ḳurʾān are works of explanatory nature for the understanding and application of religion on a social level. As a matter of fact, these works, which were popular in the traditional period, maintain their importent today. While some of the works written at this point only deal with the verses of judgment, the work of Abū Bakr al-Ḳurṭubī al-Andalusī, on which we will study, differs from other interpretations of judgments in terms of interpreting the entire Qur'an. Therefore, this discussion topic will be discussed through the work of Kurtubî, which is the most comprehensive work of the classical Aḥkām al-Ḳurʾān tradition. In the first part of the study, general information about the interpretation of judgments, al-Ḳurṭubī's life and works will be given. In the second part of the study, topics such as the creation of women, marriage, divorce, religious and social practices are focused on al-Ḳurṭubī 's commentary called al-Câmi' li-Ahkâmi'l-Kur'ân, and from al-Ḳurṭubī 's comments on the justifications of the provisions on women, his interpretation of women. perspective was attempted.