Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetiminde inovatif düşünmeye ilişkin görüşlerinin incelenmesi: İstanbul/Kartal ilçesi örneği
Investigation of preschool teachers' opinions on innovative thinking in classroom management: Istanbul/Kartal district case
  1. Tez No: 832064
  2. Yazar: DİDEM MERVE ENGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA MELİKE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi öğretmenlerinin inovatif düşünme eğilimleri ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nitel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deseni olarak yorumlayıcı fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul, Kartal ilçesinde bulunan resmi ve özel okul öncesi kurumlarında çalışan gönüllü okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından oluşturulan görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada 18 öğretmen ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme sırasında araştırmacı tarafından katılımcıların izni doğrultusunda ses kaydı alınmış ve deşifresi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin kendi görüşleri doğrultusunda, eğitimde inovatif düşünce temelli yöntem ve etkinlikler kullanılmasının sınıf yönetimini olumlu etkilediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between preschool teachers' innovative thinking dispositions and classroom management skills. The research was carried out using the qualitative method. Interpretive phenomenology was used as the design of the research. The study group of the research consists of volunteer preschool teachers working in public and private pre-school institutions in Kartal/Istanbul in the 2022-2023 academic year. The research data were collected through the interview form created by the researchers. In the research, face-to-face interviews were conducted with 18 teachers. During the interview, a voice recording was taken and deciphered by the researcher in line with the permission of the participants. As a result of the research; In line with the teachers' own views, it was stated that the use of innovative thinking-based methods and activities in education positively affects classroom management.