Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetiminde istenmeyen davranışlara karşı kullandığı stratejileri ile çocukların akran zorbalığı davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' strategies against undesirable behaviors in classroom management and child bullying behaviors
- Tez No: 904369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetiminde istenmeyen davranışlara karşı kullandığı stratejileri ve çocukların akran zorbalığı davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Öğretmenlerin sosyo-demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Öğretmenlerin sınıf yönetiminde istenmeyen davranışlara karşı kullandıkları stratejilere ulaşmak amacıyla“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sınıf Yönetiminde İstenmeyen Davranışlara Karşı Kullandığı Stratejileri Belirleme Ölçeği”ve sınıflarındaki öğrencilerin arasındaki akran zorbalığı düzeylerine ulaşmak için“Okul Öncesi Akran Zorbalığı Ölçeği Öğretmen Formu”olmak üzere üç adet veri toplama aracı ile veriler toplanmıştır. Bu verilere göre değişkenlerin karşılaştırırken bağımsız örneklemlerde t testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Sadece okul öncesi öğretmenlerin öğrenim durumlarına göre bazı alt gruplarda yetersiz katılımcı olduğu için non-parametrik testlerden olan Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Bununla birlikte değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the strategies used by preschool teachers against unwanted behaviors in classroom management and children's peer bullying behaviors. The study group consists of preschool teachers working in institutions affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul in the 2022-2023 academic year. Data were collected with three data collection tools:“Personal Information Form”developed by the researcher to access the socio-demographic information of teachers,“Scale to Determine the Strategies Used by Preschool Teachers Against Unwanted Behaviors in Classroom Management”to access the strategies used by teachers against unwanted behaviors in classroom management, and“Preschool Peer Bullying Scale Teacher Form”to access the levels of peer bullying among students in their classes. According to these data, t-test and one-way analysis of variance were performed in independent samples when comparing variables. Kruskall-Wallis H test, which is a non-parametric test, was used only because there were insufficient participants in some subgroups according to the educational status of preschool teachers. In addition, correlation analysis was performed to examine the relationship between variables.