Sıçanlarda nikel sülfat (NİSO4) toksisitesinde likopenin koruyucu etkisinin belirlenmesi
Determination of the protective effect of lycopene on nickel sulfate (NİSO4) toxicity in rats
  1. Tez No: 832086
  2. Yazar: ZOZAN GARİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TEMAMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Endüstrilerde geniş kullanım yeri olan nikelin çevre, insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Nikelin hücresel apoptozise, lipit peroksidasyon, protein oksidasyonu, DNA hasarı ve oksidatif strese bağlı olarak karaciğer, böbrek, sinir hücreleri ve üreme sistemi üzerinde toksik etkileri olduğu ifade edilmiştir. Bu çalışmada antidotal sağaltımı tartışmalı olan nikel sülfat (NiSO4) zehirliliği üzerinde çeşitli tarımsal ürünlerde (domates, karpuz, kırmızı biber, havuç gibi) yüksek miktarda bulunan, antioksidan, antiinflamatuvar, antidiyabetik, antikanser ve antikardiyovasküler özelliklere sahip β-karotenin asiklik 29 izomeri olan, likopenin olası koruyucu etkileri araştırılmıştır. Çalışmada toplam 24 adet Wistar albino sıçan dört gruba ayrılmıştır. Grup I kontrol günlük olarak serum fizyolojik intraperitoneal (i.p.) ve mısır yağı (0.5 ml, oral gavaj); Grup II mısır yağı verilmesinden 2 saat sonra NiSO4 (20 mg/kg, i.p.); Grup III likopen (10 mg/kg, oral gavaj) mısır yağında süspansiyon haline getirilerek; Grup IV likopen (10 mg/kg, oral gavaj) mısır yağı içerisinde süspansiyon halinde verildikten 2 saat sonra NiSO4 (20 mg/kg, i.p.) uygulanmıştır. Hayvanlar deneme sonunda (22. gün) dekapitasyon yöntemiyle ötenazi edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, NiSO4 toksikasyonuna karşı likopenin bitiş canlı ağırlığı, organ ağırlıklarında değişiklik meydana getirmediği tespit edilmiştir. Serum karaciğer parametrelerinde AST, ALT miktarlarında değişiklik meydana getirmediği, ancak ALP, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü (LDL-C), total kolesterol miktarlarını azalttığı; total protein miktarını arttırdığı belirlenmiştir. Serum böbrek parametrelerinde ürik asit, üre ve albümin miktarını azalttığı ancak kreatinde değişiklik meydana getirmediği gözlenmiştir. Karaciğer ve böbrek dokusunda lipit peroksidasyonu göstergesi olan MDA miktarının azalttığı; GSH ve CAT miktarlarını arttırdığı ve SOD miktarından bir değişiklik meydana getirmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that nickel, which has wide use in industries, adversely affects the environment, human, and animal health. It has been stated that nickel has toxic effects on the liver, kidney, nerve cells, and reproductive system due to cellular apoptosis, lipid peroxidation, protein oxidation, DNA damage, and oxidative stress. In this study, the possible protective effects of lycopene, an acyclic isomer of β-carotene with antioxidant, anti-inflammatory, antidiabetic, anticancer, and anti-cardiovascular properties, which is found in high amounts in various agricultural products (tomato, watermelon, red pepper, carrot, etc.), on nickel sulfate (NiSO4) toxicity, whose antidotal treatment is controversial, were investigated. In the study, a total of 24 Wistar albino rats were divided into four groups. Group I control daily saline intraperitoneally (i.p.) and corn oil (0.5 ml, oral gavage); NiSO4 (20 mg/kg, i.p.) 2 hours after Group II corn oil administration; Group III lycopene (10 mg/kg, oral gavage) was suspended in corn oil; NiSO4 (20 mg/kg, i.p.) was administered 2 hours after Group IV lycopene (10 mg/kg, oral gavage) was suspended in corn oil. Animals were euthanized by decapitation at the end of the experiment (day 22). As a result of this study, it was determined that lycopene did not cause any change in end body weight, and organ weights against NiSO4 toxicity. It did not cause any change in serum liver parameters in the amounts of AST, and ALT, but decreased the amounts of ALP, low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C), and total cholesterol; It was determined that the amount of total protein increased. It was observed that it decreased the amount of uric acid, urea, and albumin, which are kidney parameters, but did not cause any change in creatinine. It reduces the amount of MDA, which is an indicator of lipid peroxidation in liver, and kidney tissue; It was determined that it increased the amount of GSH, and CAT, and did not cause a change in the amount of SOD.