Öğretmen koçluğu uygulamalarının öğretim becerilerine ve özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin öykü yazma becerilerine etkisi
The effects of coaching on teaching skills of teachers and on story writing skills of students with special learning disabilities
  1. Tez No: 832118
  2. Yazar: ZEKİYE HANDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR GICI VATANSEVER, PROF. DR. EMİNE AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmanın amacı, araştırmacı tarafından sunulan öğretmen koçluğu uygulamasının öğretmenlerin öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim paketini uygulama basamaklarını edinmeleri ve öğretmenler tarafından sunulan öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim paketinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin öykü yazma becerisini edinmeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 12-13 yaş aralığında özel öğrenme güçlüğü olan dört öğrenci ve öğrencilerin özel özel eğitim merkezinde eğitim aldıkları dört öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcı çiftleri arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen- öğrenci çiftleri oluşturulmuş ve araştırma iki çoklu yoklama modelinin iç içe tasarlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecine geçilmeden önce özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle çalışan bir öğretmen ile pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma süreci başlama düzeyi oturumları, öğretmen eğitimi, öğretim oturumları, öğretim sonu değerlendirme oturumları, izleme ve genelleme oturumlarından oluşmaktadır. Öğretmen eğitimi, başlama düzeyi oturumları sona erdikten sonra sunulmuş ve bilgilendirme, model olma, rol oynama ve geri bildirim sunma aşamalarından oluşmuştur. Öğretmen eğitimi sonrası öğretim oturumları gerçekleştirilmiş olup, öğretim oturumlarında öğretmen katılımcılar tarafından öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim paketi sunulmuştur. Öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim paketi yedi ders planı, her ders planı için hazırlanmış yedi öğretmen kontrol listesi ve yedi öğrenci kontrol listesinden oluşmaktadır. Her öğretim oturumundan sonra öğretmen katılımcılara geribildirim sunulmuştur. Etkililik verilerinin toplanmasında kontrol listeleri kullanılmış ve grafiksel analiz ile analiz edilmiştir. Öğrenci katılımcıların öykü puanlarına ilişkin veriler Harris ve Graham (1996) tarafından geliştirilen ve Kaynaş ve Anılan (2014) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Öykü Unsurları Değerlendirme Ölçeği”ile, öykü uzunlukları Microsoft Word programı kelime işlemcisi ile, planlama ve yazma sürelerine ilişkin veriler ise video kayıtları üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmada öğretmen katılımcılardan sosyal geçerlik verisi toplanmış ve betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen koçluğu uygulamasının öğretmen katılımcıların öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim sunma becerilerini edinmelerinde, uygulama sona erdikten bir, iki ve dört hafta sonra kullanabilmelerinde ve genellemelerinde etkili olduğu görülmüştür. Araştırmada, öğrenci katılımcılara sunulan öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim paketinin öğrencilerin öykü yazma becerisini edinmelerinde, bu beceriyi uygulama sona erdikten bir, iki ve dört hafta sonra kullanabilmelerinde ve genellemelerinde etkili olduğu ve öğrenci katılımcıların öykü öge puanlarının, öykü uzunluklarının, öykü planlama ve yazma sürelerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal geçerlik bulgularına göre, öğretmen katılımcıların koçluk süreci ve öz düzenlemeli strateji geliştirme modeline dayalı öğretim uygulamasına ilişkin görüşleri olumludur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of teacher coaching in teaching teacher the use of instruction package developed on the basis of self-regulated strategy development model and of instruction package on the acquisition story writing skills of students with specific learning disabilities (SLD). The participants of the study were four children with SLD, aged between 12-13 years, and their four teachers working in a special education center. Teachers and students dyads were formed and two multiple probe design with probe trials across teacher-student dyads were conducted in a nested design in the study. Pilot study was conducted with a teacher working with students with SLD. The research process was implemented as such: baseline, teacher training, intervention, post-instruction assessments, maintenance, and generalization sessions. After the baseline sessions, teacher training was conducted. Teacher training consisted of verbal instruction, modeling, role playing and feedback sequences. After the teacher training, teacher participants used an instruction package developed on the basis of self-regulated strategy development model in intervention sessions. The instruction package consists of seven lesson plans and seven teacher / student checklists for each lesson plan. After each teaching session, reseacher provided feedback to teachers. Effectiveness data was collected by checklists. The data was analyzed and demonstrated with graphs. The story scores of the student participants were determined by the“A Scale for Scoring the Inclusion and Quality of the Parts of a Story”[The Scale was developed by Harris and Graham (1996) and the validity and reliability study of which was conducted by Kaynaş and Anılan (2014)]. Story lengths were calculated with a word processor in Microsoft Word, and data on planning and writing times were analyzed through video recordings. Teachers' opinions regarding social validity data were collected and analyzed with descriptive analysis. Results showed that teachers acquired using an instruction package developed on the basis of self-regulated strategy development model, maintained the acquired teaching behaviors over 1, 2, and 4 weeks and generalized them. Findings of the study indicated that students with SLD acquired story writing skills, maintained over 1, 2, and 4 weeks, and generalized them. In addition, story elements score, length, story planning and writing times were increased. According to the social validity findings, teachers had positive views about teacher coaching and self-regulated strategy development model.