Çayda (Camellia sinensis L.) farklı dönemlerdeki budama yüksekliklerinin bitkinin gelişimi veiçeriği üzerine etkilerinin incelenmesi
In tea (Camellia sinensis L.) investigation of the effects of pruning heights in different periods on the development and content of the plant
  1. Tez No: 832158
  2. Yazar: VEDAT MERT CANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma çayda farklı zaman aralıklarında budamanın verim ve kalite içeriğine (kuru madde, toplam kül, selüloz, toplam polifenol, su ekstratı, kafein ve duyusal) etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2021 ve 2022 yıllarında, Rize ilinin merkezinde bulunan deneme bahçesinde yürütülmüştür. Deneme deseni tesadüf parsellerinde ve budama işlemi 16'şar ocağa (4 tekerrür ×4 ocak) uygulanmıştır. Çay ocakları yerden 0 cm, 20 cm, 40 cm, 60 cm yükseklikte olacak şekilde budanmıştır. Hasatta ürüne karışmaması için ocak üzerinde kalan budama artıkları temizlenmiştir. Yapılan budama uygulması sonucu tekerrürler arasında içerik özellikleri bakımından farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of pruning at different dates on yield and quality content (dry matter, total ash, cellulose, total polyphenol, water extract, caffeine and sensory) in tea. The study was carried out in a tea garden in the the Center of Rize in 2021 and 2022. The experimental design was applied to random plots and pruning was applied to 16 quarries (4 replications × 4 quarries). Tea stoves were pruned at a height of 0 cm, 20 cm, 40 cm, 60 cm from the ground. Pruning residues remaining on the stove were cleaned in order not to mix with the product at harvest. As a result of the pruning application, differences were determined between the replications in terms of content properties.