Çayda (Camellia sinensis L.) hasat dönemine göre farklı uzunluktaki yaprak sürgünlerinin yeşil çay kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of leaf shoots of different lengths on green tea quality according to harvest period in tea (Camellia sinensis L.)
  1. Tez No: 832159
  2. Yazar: FATMA NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, 2021 ve 2022 yıllarında sürgün dönemlerinde sürgün boylarına göre hasat edilen yaş çay sürgünlerinin yeşil çaya işlenmesi ile üretilen kuru çaylar bazı kalite parametreleri (toplam polifenol, selüloz, kafein, toplam kül, rutubet, su ekstratı vb) bakımından kıyaslanmıştır. Böylelikle yeşil çayın kalitesinde sürgünde bulunan yaprak sayısının etkileri ve yeşil çay kalitesinin sürgün dönemlerine göre değişimi tespit edilmiştir. Sürgün boylarına göre 1,5 yaprak boyuna sahip sürgünden üretilen yeşil çayın diğer sürgün boylarından üretilen yeşil çaylara kıyasla kalite parametrelerinin daha üstün olduğu ve ISO 11287:2011(E) standardında belirtilen yeşil çaya ait fiziksel ve kimyasal özelliklere uygun olduğu tespit edilmiştir. 1,5 yapraktan üretilen kuru yeşil çayın en yüksek kalite değerlerine 1. Sürgün döneminde ulaştığı tespit edilmiştir. Bu değerler; su ekstrat değeri % 49,41, toplam polifenol %19,79, kafein değeri ise %3,40 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, green tea shoots harvested based on their shoot lengths during the periods of 2021 and 2022 were compared in terms of certain quality parameters (total polyphenols, cellulose, caffeine, total ash, moisture content, water extract, etc.) after being processed into dry tea. Thus, the influence of the number of leaves present in the shoot on the quality of green tea and the variation in green tea quality according to the shoot periods were determined. The green tea produced from shoots with a length of 1.5 leaves was found to have superior quality parameters compared to green tea produced from shoots of other lengths, conforming to the physical and chemical properties specified in the ISO 11287:2011(E) standard for green tea. The dry green tea produced from 1.5 leaves was found to achieve its highest quality values during the 1st shoot period. These values were determined as follows: water extract value of 49.41%, total polyphenols of 19.79%, and caffeine content of 3.40%.