Bilecik Gölpazarı ve çevresinde yetişen cevizlerin seleksiyon yoluyla ıslahı
Selection breeding of walnuts grown in and around Bilecik Gölpazari
- Tez No: 832170
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bilecik İli Gölpazarı ilçesinde ümitvar ceviz genotiplerini tespit etmek amacıyla yürütülen bu çalışmada 88 ağaçtan meyve örnekleri alınmıştır. Seleksiyon kriterlerine göre 10 genotip ümitvar bulunmuştur. Ümitvar genotiplerinin meyve ağırlıkları 16.67 gr ile 11.58 gr arasında, iç ağırlıkları 8.39 gr ile 6.19 gr arasında, iç oranlarının % 59.45 ile % 48.65 arasında, kabuk kalınlığı değerlerinin 1.66 mm ile 1.19 mm arasında, meyve boyunun 47.49 ile 34.69 mm, meyve eninin 38.80 ile 30.75 mm, meyve kalınlığının 35.29 ile 30.93 mm arasında değiştiği belirlenmiştir. Ümitvar genotiplerimizde kabuk renginin açık renkten koyu renge, iç renginin açıktan hafif koyu renge kadar değiştiği, iç damarlılığının azdan çoğa kadar, bütün çıkma (horoz) özelliğinin yarımdan tama kadar, kabuk kırılma direncinin kolaydan orta düzeye, kabuk pürüzlülük durumunun ise azdan orta düzeye kadar değiştiği tespit edilmiştir. Yürütülen bu çalışma ile Gölpazarı ve çevresinde önemli ceviz genotiplerin bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu ceviz gen kaynakları üzerinde yapılacak daha detaylı çalışmalar ile bu genotiplerin korunması, çoğaltılması ve standart çeşitler halinde getirilmesi ülkemiz ceviz yetiştiriciliği bakımından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to determine the promising walnut genotypes in the Gölpazarı district of Bilecik, fruit samples were taken from 88 trees. According to the selection criteria, 10 genotypes were found to be promising. The fruit weights of the Ümitvar genotypes are between 16.67 g and 11.58 g, their internal weight is between 8.39 g and 6.19 g, their internal ratio is between 59.45 and 48.65%, the shell thickness values are between 1.66 mm and 1.19 mm, the fruit length is between 47.49 and 34.69 mm, and the fruit width is 38.80. It was determined that 30.75 mm, fruit thickness varied between 35.29 and 30.93 mm. In our hopeful genotypes, the color of the bark changed from light to dark, the interior color from light to slightly dark, the inner veining varied from little to high, the whole cocking trait from half to full, the bark breaking resistance from easy to moderate, and the bark roughness from little to moderate. . With this study, it is understood that there are important walnut genotypes in and around Gölpazarı. With more detailed studies on these walnut gene sources, protection, reproduction and standard varieties of these genotypes are considered important in terms of walnut cultivation in our country.