Examination of the effects of dietary mirnas on the development of food allergy and of food-derived nanovesicles on a human basophil cell line
Gıdasal mirnaların besin alerjisi gelişimine katkısının incelenmesi ve besin nanoveziküllerinin insan bazofil hücre hattına etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 832168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ STUART JAMES LUCAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin gıda proteinini tehlikeli olarak yanlış yorumlaması nedeniyle ortaya çıkan, belirli gıda proteinlerine karşı şiddetli, anormal bir immünolojik reaksiyondur. Besin alerjileri, vücudun çeşitli bölgelerini etkileyen ve yorgunluk, şişme, nefes darlığı, mide-bağırsak rahatsızlığı, kusma gibi yaygın, hafif semptomlara ve ekstrem durumlarda anafilaksi gibi yaşamı tehdit eden reaksiyonlara neden olabilir. En yaygın besin alerjisi türü, genellikle tip aşırı duyarlılık olarak da bilinen IgE aracılı besin reaksiyonlarıdır. Besin alerjilerinin yaygınlığına rağmen, şu anda teşhis veya etkili tedavi için güvenli bir altın standart mevcut değildir. Yiyeceklere karşı alerjik tepkilerden kaçınmanın tek yolu, sanayileşme nedeniyle kişinin hayatının geri kalanında uygulaması neredeyse imkansız olan katı bir eliminasyon diyeti ve hemen uygulanması gereken ve hasta ve/veya yakınlardaki kişiler tarafondan kritik kararlar almayı gerektiren epinefrin enjeksiyonudur. Bunlar sosyal anksiyete doğurur, ve hastanın, ailesinin ve arkadaşlarının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Besin alerjileri için daha iyi teşhis prosedürleri ve etkili tedaviler gereklidir. Araştırmamızda besin alerjisi reaksiyonlarının gelişiminde gıdasal mikroRNA'larının rolünü araştırmaktayız. Lipid nanoveziküller içinde korunmuş miRNA'ların gastrointestinal sistemimizde daha derinlere taşınabileceğini, sindirilebileceğini ve gen ekspresyonu düzenlemesi yoluyla immünomodülasyonu tetikleyerek alerjik tepkilere yol açabileceğini düşünüyoruz. Hipotezimizi test etmek için, en yaygın alerjenik gıdalardan ikisi olan yer fıstığı ve yumurtadan RNA, miRNA ve nanovezikül izole ettik. Jel elektroforezi ve spektrofotometri ile nükleik asitlerin kalitesini, saflığını ve konsantrasyonunu analiz ettik. Nanovezikülleri karakterize etmek için spektrofotometri, nanovezikül izleme analizi ve taramalı elektron mikroskobu kullandık, ve gerektiği yerlerde nanovezikül örneklerini sükroz tampon metodu ve TCA çöktürmesi yöntemleriyle saflaştırdık. Akış sitometrisinde CD63 ve CD203c antikorları ile nanovesiküllerin degranülasyon ve aktivasyon üzerindeki işlevselliğini gözlemlemek için KU812 insan bazofil hücre hattını kullandık. Alerji genlerini etkileyebilecek korunmuş miRNA'ları tanımlamak amacıyla, üç farklı miRNA-hedef aracı, miRanda, RNAhybrid ve TargetScan, kullandık. Ayrıca, bu gıdalardeki en yaygın miRNA'ları belirlemek için RNA-seq analizi yaptık. Besin alerjilerinde miRNA'ların rolüne ilişkin araştırmamız, bu karmaşık hastalıktaki güncel anlayışımızı büyük ölçüde artırma ve daha iyi teşhis yaklaşımları ve tedavilerin geliştirilmesine yol açma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Food allergy is a severe, aberrant immunological reaction to specific food proteins caused by the immune system misinterpreting the food protein as dangerous. Food allergies can range in severity from mild to life-threatening, affecting various parts of the body and causing common symptoms such as fatigue, swelling, shortness of breath, gastrointestinal distress, vomiting, and in extreme cases anaphylaxis. The most common type of food allergy is IgE-dependent, often known as Type immediate hypersensitivity. Despite the prevalence of food allergies, no safe gold standard for diagnosis or effective treatment is currently available. The only option to avoid allergic responses to food is a strict elimination diet, which is nearly impossible to follow for the rest of one's life owing to industrialization, and an epinephrine injection, which must be administered immediately and necessitates critical decision-making on the part of the patient and/or persons nearby. It causes social anxiety and significantly reduces the patient's, family's, and friends' quality of life. Better diagnostic procedures and effective therapies for food allergies are required. Our research explores the role of dietary microRNAs in the development of food allergy reactions. We propose that miRNAs encapsulated in lipid nanovesicles may migrate deeper into our gastrointestinal system, be ingested, and trigger immunomodulation through gene expression regulation, leading to allergic responses. To test our hypothesis, we collect RNA, miRNA, and nanovesicles from peanuts and eggs, two of the most prevalent allergenic foods. Gel electrophoresis and spectrophotometry are two procedures used to analyze the quality, purity, and concentration of nucleic acids. To characterize nanovesicles, spectroscopy, nanovesicle tracking analysis, and scanning electron microscopy are employed, and where appropriate, nanovesicle samples are purified using a sucrose cushion protocol combined with TCA precipitation. We cultured a KU812 human basophil cell line to observe the functionality of nanovesicles on degranulation and activation, using CD63 and CD203c antibodies in flow cytometry. Conserved miRNAs that may influence allergy genes are identified using three different miRNA-targeting tools, miRanda, RNAhybrid, and TargetScan. Furthermore, RNA-seq analysis is used to determine the most prevalent miRNAs. Our research on the role of miRNAs in food allergies has the potential to greatly increase our understanding of this complicated disease and lead to the development of better diagnostic approaches and treatments.