Boraks çözeltilerinin pH, iletkenlik ve akmazlığının incelenmesi
The pH, conductivity and the viscosity of borax solutions
- Tez No: 83217
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜRGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET BORAKS ÇÖZELTİLERİNİN PH, İLETKENLİK VE AKMAZLIGININ İNCELENMESİ Bu çalışmada boraks çözeltilerinin pH, iletkenlik ve akmazlıklan 0.5 ile 100 ° C arasında değişen sıcaklıklarda ölçülmüştür. Boraks çözeltileri boraksın belli sıcaklıklarda çözünürlüğü dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yüksek sıcaklıklarda, çözeltilerin pH ve akmazlığı azalırken iletkenliğinin arttığı gözlenmiştir. Çözeltilerden azot geçirme ortamın olası karbondioksit etkisini gidermiştir. Buna bağlı olarak pH ve iletkenlik beklendiği gibi artma eğilimi göstermiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE pH CONDUCTIVITY AND VISCOSITY OF BORAKS SOLUTIONS In this study, pH, conductivity and viscosity of borax solutions were measured at temperatures ranging from 0.5 to 100 ° C. Borax solutions were prepared concerning the solutions of borax at certain temperatures. It was observed that, at raising temperatures pH and the viscosity of the solutions decreased while the conductivity increased. Degassing of the solutions with N2 eliminated the possible CO2 effect of medium. Therefore the pH and conductivity tend to increase as expacted. VIII