Karbonca doymuş demir-silisyum alaşımının kükürdünün giderilmesi
Desulphurization of carbon-saturated iron-silicon alloy
  1. Tez No: 83218
  2. Yazar: CANER GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET KARBONCA DOYMUŞ DEMIR-SILISYUM ALAŞIMININ KÜKÜRDÜNÜN GİDERİLMESİ Demir-çelik üretiminde sıvı metal içerisinde çözünmüş halde bulunan kükürt miktarının olabildiğince azaltılması gerekmektedir. Bu amaçla kullanılan flakslar arasında kükürt giderme kabiliyeti ve ucuzluğundan dolayı en önemlisi ve yaygım CaO' dir. CaO ile kükürt gideriminde termodinamik olarak bir engel gözükmese de düşük verim elde edilmektedir. Çeşitli çalışmalarda CaO ile kükürt gideriminin veriminin, sıvı metale Al ilavesiyle sıvı reaksiyon ürünü elde ederek, veya CaO' e Cap2 ilave edip sıvı reaksiyon ürünü elde ederek arttırılabileceği bulunmuştur. CaO-CaF2 ve CaO-CaCİ2 ikili denge diyagramlarından, CaO' e CaCİ2 ilavesinin CaO' e CaF2 ilavesine göre cürufun ergime noktasını daha da düşüreceği anlaşılmaktadır. Bu durum CaO' e CaCİ2 ilavesinin, CaF2 ilavesine göre CaO' in daha verimli kullanılabileceğine işaret etmektedir. Bu amaçla CaO, CaO-%10CaF2 ve CaO- %7,5CaCl2 flakslarıyla karbonca doymuş Fe-Si alaşımının 1300 °C ve 1450 °C de çeşitli sürelerde kükürt giderimi denemeleri gerçekleştirilmiş ve %7,5 CaCİ2 ilavesinin kükürt giderimi verimini %10 CaF2 ilavesine göre daha da arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca 1300 °C de 60 dakika süreyle yapılan kükürt giderimi denemesinde kullanılan CaO, CaO-%10CaF2 ve CaO-%7,5CaCİ2 flaks disWerinin yüzeyinde oluşan fazlar X- ışını kırınımı metoduyla incelenmiş ve reaksiyon mekanizması açıklanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESULPHURIZATION OF CARBON-SATURATED IRON-SILICON ALLOY In the production of iron and steel, sulphur content of the hot metal must be reduced to low levels. Through the fluxes used for this purpose, most important and widely used one is the CaO for the reason that it is cheaper and has higher capability of reducing sulphur to low levels. Although there is no thermodynamic limitation, CaO can not be used effectively for desulphurization. Through researches it is found that effective desulphurization with CaO can be achieved by producing liquid reaction products with adding Al to hot metal or by producing liquid reaction products with addition of CaF2 to CaO. From the binary phase diagrams of the CaO-CaF2 and CaO-CaCİ2 systems, it is concluded that addition of CaCİ2 to CaO will reduce the melting point of the slag more than that in the case of CaF2 addition. That means CaCİ2 addition to CaO will be more effective on desulphurization with CaO, than CaF2 addition. For this reason desulphurization of carbon-saturated Fe-Si alloy with CaO, CaO-%10CaF2 and CaO- %7,5CaCİ2 fluxes at 1300 °C and 1450 °C for various reaction times were investigated and it is found that 7,5 %CaCİ2 addition is more effective than 10% CaF2 addition. In addition to that, the surfaces of the CaO, CaO-%10CaF2 and CaO-%7,5CaCl2 fluxes used in the desulphurization experiment at 1300 °C for 60 min. were analyzed with X- ray diffraction method and the reaction mechanism was explained. POKUWr VII