Mekanik alaşımlı bor türev takviyeli fren balatalarının tribolojik performanslarının incelenmesi
Investigation of the tribological performances of mechanical alloyed boron derivative reinforced brake pads
- Tez No: 832174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğa dostu bir fren balatası kompozisyonunu oluşturmak amacıyla ülkemiz maden rezervlerinde zengin bir hacme sahip olan bor türevli malzemelerin yapılan çalışmada kullanımı sağlanmıştır. Bu amaçla ülkemizde yer alan bor oksit, boraks ve kolemanit malzemelerinin yanında ithal olarak temin edilen bor karbür de dahil edilerek detaylı bir fren balata malzemesi üretiminde takviye etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın özgünlük niteliği ise bor malzeme (bor oksit, kolemanit, boraks) içeriklerinin mekanik alaşımlandırılması oluşturularak, fren balatasını oluştururken balata malzemelerin içerisine belirlenen farklı oranlarda (%5-%10-%15) takviye edilmesi sağlanmıştır. Aynı şekilde herhangi bir işlem yapılmamış diğer bor malzemeleri de (bor oksit, kolemanit, boraks ve bor karbür) yine bu belirtilen oranlarda fren balatası oluşumda katkı malzemeleri olarak yer almıştır. Yapılan testlerde tüm deney numuneleri için farklı basınç yükleme değerlerinde (0,5 MPa, 0,75 MPa ve 1 MPa) iki farklı uygulamada (sabit sıcaklıkta ve değişken sıcaklıkta) balata sürtünme testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen değerlere göre bor türevli mekanik alaşımlanmış takviyeli balata numunelerinin kararlı bir sürtünme katsayısı ve özgül aşınma oranında düşük olması sebebiyle avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to develop an environmentally eco-friendly brake pad composition, the utilization of boron-based materials, which are abundant in our country's mineral reserves, has been ensured. In pursuit of this objective, the reinforcing effects in the production of a detailed brake pad material were evaluated by incorporating domestically available boron oxide, borax, and colemanite materials, as well as imported boron carbide. The originality of the study is based on the mechanical alloying of boron materials (boron oxide, colemanite, borax) to create the brake pad, where the reinforcement of these materials was achieved by incorporating them into the brake pad composition at specified varying proportions (%5-%10-%15). Similarly, the other boron materials (boron oxide, colemanite, borax, and boron carbide), without undergoing any treatment, have also been included as additive materials in the formation of brake pads at the specified ratios mentioned earlier. In the conducted tests, friction tests of brake pads were carried out at different pressure loading values (0.5 MPa, 0.75 MPa, and 1 MPa) for all experimental samples. These tests were performed under two different conditions: constant temperature and variable temperature. Based on the obtained values, it has been observed that boron derivative reinforced brake pad samples exhibit advantageous due to their stable friction coefficient and a low specific wear rate.