Patateste Phytophthora infestans'ın kontrolünde Beauveria bassiana'nın endofitik kolonizasyonunun etkinliği
Efficacy of endophytic colonization of Beauveria bassiana for the control of Phytophthora infestans on potato
  1. Tez No: 832191
  2. Yazar: BEDRİYE DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN GÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3648
Özet
Beauveria bassiana'nın üyesi olduğu entomopatojen funguslar, çoklu fonksiyonel ve ekolojik rollere sahip böceklerin antagonistleri olarak bilinirler ve entegre zararlı yönetim programlarında biyokontrol ajanları olarak artan bir ilgiye sahiptirler. Son yıllarda B. bassiana'nın entomopatojenik özelliğinin yanı sıra bazı bitki hastalık etmenlerine karşı endofitik yeteneğiyle önemli oranda kontrol sağladığını rapor eden oldukça çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bununla birlikte, etmenin patojene gözlenen bu etkisi ve konukçu bitkideki olası mekanizması hakkında oldukça sınırlı bir bilgi mevcuttur. Bu çalışma, patateste geç yanıklığa neden olan Phytophthora infestans'ın 13_A2, 34_A1 ve 37_A2 klonal soylarının B. bassiana'nın endofitik kolonizasyonu ile kontrol olanaklarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemelerde B. bassiana'nın 4-6 yapraklı bitkilere uygulanmasından üç ve yedi gün sonra P. infestans'ın klonal soyları bitkilere inokule edilmiştir. Uygulamalar karşılaştırıldığında B. bassiana ile muamele edilmiş bitkilerde hastalık şiddeti özellikle 37_A2 ve 34_A1 klonal soylarında %60'a varan ölçüde azalmıştır. Sonuçlar, B. bassiana'nın endofitik kolonizasyonu sonrasında bitkide çeşitli savunma mekanizmalarının aktifleştirildiğini işaret etmektedir. Bu nedenle, B. bassiana gibi bir entomopatojenik fungusun aynı zamandan endofit olarak kullanılması, patates üretiminde pestisit uygulamalarını azaltma potansiyeli yanında alternatif ve sürdürülebilir bir bitki koruma stratejisi oluşturma potansiyeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic fungi, of which Beauveria bassiana is a member, are known as antagonists of insects with multiple functional and ecological roles and are of increasing interest as biocontrol agents in integrated pest management programs. In recent years, there are many studies reporting that B. bassiana provides significant control against some plant disease pathogens with its endophytic ability as well as its entomopathogenic feature. However, very limited information is available about this observed effect of the agent on the pathogen and its possible mechanism in the host plant. This study was carried out to determine the control possibilities of 13_A2, 34_A1 and 37_A2 clonal lineages of Phytophthora infestans, which cause late blight in potato, by endophytic colonization of B. bassiana. Three and seven days after the application of B. bassiana to plants with 4-6 leaves, clonal lineages of P. infestans were inoculated into the plants in the experiments. When the treatments were compared, the disease severity in plants treated with B. bassiana was reduced by up to 60%, especially in the clonal lineages 37_A2 and 34_A1. The results indicate that various defense mechanisms are activated in the plant after the endophytic colonization of B. bassiana. Therefore, the use of an entomopathogenic fungus such as B. bassiana as an endophyte has the potential to reduce pesticide applications in potato production as well as to create an alternative and sustainable plant protection strategy.